Aktualności

Wizyta marszałka w Brukseli

2009.04.27 00:00 , aktualizacja: 2013.06.18 13:42

Autor: Sylwia Sztark, Andrzej Żuk, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Jakub Wojna

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podczas swojego pobytu w Brukseli w dniach 21 – 23 kwietnia 2009 r. wziął udział w 79. Sesji Plenarnej Komitetu Regionów, Posiedzeniu Rady Programowej Związku Województw RP oraz spotkał się z Philippe'm Suinen'em – Dyrektorem Generalnym Urzędu ds. Współpracy Zagranicznej Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii.
 

Pierwszego dnia marszałek uczestniczył w spotkaniu Grupy Politycznej EPP (Europejskiej Partii Ludowej) oraz Polskiej Grupy Narodowej przy Komitecie Regionów. Polska Delegacja omawiała m.in. temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. W trakcie dyskusji Marszałek Adam Struzik podkreślił, że w celu podniesienia frekwencji wyborczej nie wystarczy opierać się na środkach audiowizualnych, lecz należy dotrzeć i uaktywnić wszystkie szczeble samorządu, w tym sołectwa, w celu zachęcenia społeczeństwa do udziału w wyborach.

Marszałek Adam Struzik uczestniczył także w pierwszej części 79. Sesji Plenarnej Komitetu Regionów, która miała szczególny charakter ze względu na obchodzoną w tym roku 15. rocznicę powstania instytucji. Z tej okazji ogłoszono „Deklarację Misji Komitetu Regionów”. Ponadto podczas posiedzenia przyjęto, m.in. opinie w sprawie europejskiego funduszu dostosowania do globalizacji, roli władz lokalnych i regionalnych w nowej strategii na rzecz Morza Bałtyckiego oraz roli samorządów lokalnych i regionalnych w partnerstwie wschodnim.

Po Sesji Plenarnej marszałek wziął udział w dwudniowym posiedzeniu Rady Programowej Związku Województw RP, podczas której dyskutowano na temat zagadnień dotyczących Europejskiej Agendy w 2009, tj. polityki spójności po 2013 roku, polityki względem Morza Bałtyckiego, polityki europejskiego sąsiedztwa, przyszłości Strategii Lizbońskiej po 2010 roku, zagadnień związanych z problemami energetycznymi i wdrażaniem Planu Odnowy Gospodarczej UE.

Podczas pobytu w Brukseli Marszałek Adam Struzik spotkał się z Philippe'm Suinen'em – Dyrektorem Generalnym Urzędu ds. Współpracy Zagranicznej Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii. W trakcie rozmów strony scharakteryzowały gospodarkę swoich regionów oraz ustaliły priorytety współpracy, do których należą: produkcja żywności ekologicznej, wysokie technologie, energia odnawialna oraz wymiana dobrych praktyk w dziedzinie wdrażania badań naukowych w produkcję.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 131 kB, Liczba pobrań: 398, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 873

powrót