Aktualności

Mazowsze Chopina

2009.05.28 00:00 , aktualizacja: 2012.05.29 09:01

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

28 maja br. rozpoczęła się dwudniowa konferencja zorganizowana w ramach VIII Mazowieckiego Forum Samorządowego. Tegoroczne forum poświęcone jest tematowi: „Mazowsze Chopina – Zadania administracji państwowej i samorządowej oraz placówek kultury w finansowaniu i promocji atrakcji kulturalnych województwa mazowieckiego w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010”. Gospodarzami wydarzenia są m.in.: Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

W czasie konferencji zaprezentowane zostaną plany związane z obchodami roku Chopina oraz rozwojem kultury i promocją Mazowsza. Poruszone zostaną m.in. kwestie marketingu terytorialnego, pozyskiwania środków unijnych, edukacji kulturalnej i muzycznej oraz promocji regionu poprzez kulturę.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, podczas swojego wystąpienia, przyznał, że organizacja Roku Chopinowskiego 2010 jest wielką szansą, ale także wyzwaniem dla administracji państwowej i samorządowej. Wymagać będzie zbudowania sieci ścisłej współpracy opartej na partnerstwie i poczuciu tożsamości regionalnej. Marszałek zaprezentował szereg działań planowanych w ramach przedsięwzięcia, których celem ma być promocja Mazowsza jako atrakcyjnego i nowoczesnego regionu.

Organizacja szlaku chopinowskiego, utworzenie Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, koncerty i wydarzenia muzyczne, warsztaty dla młodzieży, audiowizualne imprezy z cyklu „Chopin i Mazowsze w obrazach”, dyskusje, nowatorskie interpretacje dzieł kompozytora oraz kulminacyjny festiwal sztuki i technologii to niektóre z planowanych przez samorząd atrakcji w ramach Roku Chopinowskiego.

W konferencji uczestniczą przedstawiciele: Rządu i Parlamentu RP oraz administracji rządowej i samorządowej z województw tzw. Ściany Wschodniej.

Organizatorami Forum są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Fundacja „Teraz Mazowsze” i Wydawnictwo EDYTOR S.A.

Liczba wyświetleń: 674

powrót