Aktualności

Radiowozy z fotelikami

2010.01.07 00:00 , aktualizacja: 2015.07.14 11:08

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Administrator

Policja na Mazowszu będzie świecić dobrym przykładem. Dzięki pomocy samorządu województwa samochody policyjne zostały wyposażone w dziecięce foteliki. Uroczyste ich przekazanie odbyło się 7 stycznia br. w urzędzie marszałkowskim. Foteliki zapewnią bezpieczeństwo dzieciom, które np. po interwencjach domowych są przewożone do pogotowia opiekuńczego.
 

Przekazując sprzęt wicemarszałek Ludwik Rakowski podkreślił, że w codziennej pracy policji bardzo często zachodzi potrzeba przewożenia radiowozami dzieci. Foteliki gwarantują im pełne bezpieczeństwo. Wyraził jednak nadzieję, aby były jak najrzadziej wykorzystywane.

Dzieci są pasażerami radiowozów policyjnych w wielu sytuacjach: w konsekwencji interwencji domowych, zatrzymań czy doraźnej pomocy. Tylko w pierwszej połowie 2009 roku policja na Mazowszu wyjechała do blisko 40 tys. interwencji domowych, z czego ponad 5800 związanych było z przemocą w rodzinie. W 2008 roku interwencji było łącznie ponad 88 tys., z czego ponad 12 tys. dotyczyło przemocy w rodzinie.

W konsekwencji podobnych zdarzeń bardzo często pojawiała się konieczność przewiezienia dzieci np. do pogotowia opiekuńczego. Równie często policja musi odwieźć dziecko z komisariatu do oddalonego nawet o kilkanaście kilometrów domu. Mimo, iż policja nie ma obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach, to sami policjanci podkreślają, że bezpieczeństwo dzieci tego wymaga. Troska o zdrowie i życie najmłodszych oraz zapewnienie bezpieczeństwa w tym bardzo trudnym dla nich momencie – jest niezbędne.

Samorząd województwa zakupił dla stołecznej i mazowieckiej policji 44 foteliki służące do przewozu dzieci w wieku od roku do dwunastu lat (9 kg – 36 kg). Koszt zakupu wyniósł 11 tys. zł. Foteliki otrzymają wszystkie 44 komendy policji (miejskie, rejonowe i powiatowe) funkcjonujące w województwie mazowieckiem.

Sekretarz Województwa, Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Kuliński, zaznaczył, że pomimo znacznie mniejszych środków w budżecie, samorząd w dalszym ciągu stara się wspierać policję w ważnych i potrzebnych zakupach.

Foteliki są wyposażone w specjalne zabezpieczenia boczne dla ochrony głowy i ramion dziecka. Posiadają również wzmocnione obicie w okolicy lędźwiowej i siedzisko gwarantujące dziecku duży komfort. Szeroki zakres wagowy sprawia, że mogą one być używane przez długi okres – nawet do 10.-12. roku życia. Dziecko chronią własne pasy bezpieczeństwa lub samochodowy pas bezpieczeństwa oraz zagłówek z dodatkowym obiciem zapewniającym redukcję wstrząsów.

Foteliki samochodowe trafią do wszystkich Komend podległych Komendantowi Stołecznemu Policji oraz wszystkich Komend podległych Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Policji.

 

wypowiedź wicemarszałka Ludwika Rakowskiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 24 kB, Liczba pobrań: 387, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 946

powrót