Aktualności

Strażak Miesiąca Stycznia nagrodzony

2011.03.29 12:20 , aktualizacja: 2012.02.29 10:00

Autor: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Druh Stanisław Dębski należący do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazanowie (pow. zwoleński) za swoją bohaterską postawę został uhonorowany tytułem „Strażak Miesiąca Stycznia 2011”. 29 marca br. laureatowi nagrodę wręczyli członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego – Janina Ewa Orzełowska i Leszek Ruszczyk oraz wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Zbigniew Gołąbek.

 

Dzięki opanowaniu i sprawnie przeprowadzonej przez Pana akcji jedno ludzkie istnienie zostało uratowane. Pana postawa, godna naśladowania, zasługuje na nasze najwyższe uznanie i przynosi chlubę pożarnictwu ochotniczemu – mówiła członek Zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

W uznaniu ofiarności, poświęcenia i zaangażowania wykazanego podczas ratowania życia młodego mężczyzny, kapituła konkursu postanowiła uhonorować tym razem druha Stanisława Dębskiego. Strażak, wracając z balu sylwestrowego ok. godz. 4.30, pod Skaryszewem (pow. radomski), zauważył leżącego na poboczu człowieka. Zatrzymał pojazd i natychmiast ruszył z pomocą. Próbując nawiązać z nim kontakt zobaczył tylko grymas na jego twarzy. Słysząc ciężki oddech zauważył, że ciało uległo naprężeniu, po czym nagle zwiotczało. Leżącemu w bezruchu mężczyźnie druh natychmiast sprawdził tętno oraz oddech. Nie wyczuwając ich, wraz z żoną i przypadkowym kierowcą przystąpili do resuscytacji oddechowo-krążeniowej. W dość krótkim czasie czynności życiowe zostały przywrócone. W oczekiwaniu na przyjazd karetki poszkodowany ponownie stracił przytomność . Na szczęście kolejna próba resuscytacji powiodła się. Druh Stanisław ułożył mężczyznę w pozycji bocznej ustalonej. Po odzyskaniu przytomności mężczyzna skarżył się na ból nóg i pleców. Okazało się, że poszkodowany został potrącony przez samochód, a sprawca uciekł z miejsca wypadku.

  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska

Liczba wyświetleń: 1526

powrót