Aktualności

Nowe samochody ratowniczo-gaśnicze dla OSP Kałuszyn i OSP Wieliszew

2012.01.16 12:20 , aktualizacja: 2012.02.24 09:21

Autor: Arleta Dębkowska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka13 stycznia br. odbyła się uroczystość przekazania na rzecz ochotniczych straży pożarnych z Kałuszyna i Wieliszewa (powiat legionowski) dwóch samochodów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości ponad 280 tys. zł. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Ksiądz Grzegorz Kucharski, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie, odmówił modlitwę i poświęcił samochody, aby bezpieczeństwo, które niosą ze sobą strażacy, było z nimi podczas trudnych interwencji. Przecięcia wstęgi i przekazania kluczy do pierwszego z wozów bojowych, który został przekazany Ochotniczej Straży Pożarnej z Wieliszewa, dokonał m.in. wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Jest to tzw. średni samochód ratowniczo-gaśniczy, wyposażony w zbiornik na 2 tys. litrów wody. Mieści się w nim aż osiem osób i dużo specjalistycznego sprzętu. Uniwersalność wozu pozwala na wyjazdy do wszystkich zdarzeń (kolizje, pożary itp.). Natomiast nowy wóz bojowy dla OSP Kałuszyn to specjalistyczny samochód ratowniczo-gaśniczy tzw. ciężki, czyli duży, terenowy wóz o napędzie na wszystkie koła (6x6). Jego zbiornik mieści 12 tys. litrów wody, a wydajność autopompy to 6 tys. litrów na minutę. Wóz ułatwi akcje gaśnicze, które zdarzają się w środku lasu lub w miejscach znacznie oddalonych od zbiorników wodnych.

 

Podczas uroczystości wręczono wicemarszałkowi Krzysztofowi Grzegorzowi Strzałkowskiemu statuetkę – podziękowanie dla Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika za istotne wsparcie, które przyczyniło się do przekazania wozów strażackich dla gminy Wieliszew.

 

W wieliszewskich OSP działa ponad 150 strażaków. Druhny i druhowie rocznie uczestnicą w ponad 250 interwencjach. Sprzęt jakim dysponują ma ogromne znaczenie w ratowaniu życia i dobytku ludzkiego. Im nowocześniejszy, tym interwencje  strażaków są sprawniejsze.

  • fot. archiwum Gminy...
  • fot. archiwum Gminy...
  • fot. archiwum Gminy...
  • fot. archiwum Gminy...
  • fot. archiwum Gminy...
  • fot. archiwum Gminy...

Liczba wyświetleń: 1182

powrót