Aktualności

Jubileusz gminy Sierpc

2012.01.23 13:05 , aktualizacja: 2012.02.23 08:38
Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
arch. UG w Sierpcu
arch. UG w Sierpcu

Marszałek Adam Struzik wziął udział w spotkaniu z okazji jubileuszu XX-lecia gminy Sierpc (powiat sierpecki), które odbyło się 20 stycznia br. w Studzieńcu.

 

Marszałek, w dowód uznania, wręczył na ręce przewodniczącej rady gminy Iwony Janiszewskiej oraz wójta gminy Tadeusza Wojciecha Prekurata Dyplom uznania za szczególne zasługi na rzecz województwa mazowieckiego. Pogratulował włodarzom gminy niezwykle owocnej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Wyraził nadzieję, że kolejne lata działalności samorządu przyniosą realizację wielu wspaniałych przedsięwzięć i projektów, które w widoczny sposób wpłyną na dalsze podnoszenie standardów życia mieszkańców.

 

Uroczystości jubileuszowe, które zgromadziły licznie zaproszonych gości, uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży szkolnej z Gimnazjum w Borkowie Kościelnym i Gimnazjum w Susku.

 

Gmina Sierpc położona jest w województwie mazowieckim, na terenie powiatu sierpeckiego, wokół miasta Sierpc, które znajduje się w odległości 35 km od Płocka, 135 km od Warszawy i 85 km od Torunia. Graniczy z gminami: Zawidz, Gozdowo, Mochowo, Szczutowo i Rościszewo. Przez jej teren przebiega droga krajowa nr 10 - planowana jako trasa szybkiego ruchu i dwie drogi wojewódzkie: nr 560 relacji Płock - Sierpc - Brodnica i nr 541 relacji Tłuchowo - Sierpc – Lubawa.

Gmina dysponuje dużym zapleczem dla przemysłu rolno-spożywczego. Na jej terenie znajduje się także wiele zabytków, m. in.: młyn wodny murowany z lat dwudziestych XX w., cmentarz z XIX w. z zabytkowymi nagrobkami, zespół dworski, pomniki przyrody z połowy XIX w., drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Mateusza, wybudowany w latach 1762 - 1765, wyremontowany w 1940 r.

W ubiegłym roku gmina Sierpc została uhonorowana prestiżową nagrodą w plebiscycie Euro - Gmina, który miał na celu ukazanie dorobku najlepszych gmin i miast na Mazowszu. Uzyskany certyfikat potwierdza, że spełnia ona wymagania najlepszych gmin Unii Europejskiej.

Liczba wyświetleń: 1076

powrót