Aktualności

O sytuacji Warszawskiej Opery Kameralnej

2012.04.02 08:25 , aktualizacja: 2012.04.02 13:26

Autor: Milena Szymańska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

30 marca 2012 r. w Warszawskiej Operze Kameralnej przedstawiono obecną sytuację placówki. Na zaproszenie dyrekcji instytucji w konferencji uczestniczył członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

 

Inicjatorem spotkania prasowego byli przedstawiciele Rady Artystyczno-Programowej Warszawskiej Opery Kameralnej, na czele z przewodniczącym Jerzym Artyszem. Dyrektor Opery Stefan Sutkowski omówił sytuację w jakiej po obniżeniu dofinansowania podmiotowego znalazła się Warszawska Opera Kameralna. Jednocześnie zaznaczył, że Opera nie zawiesza swojej działalności, nie jest zagrożony również cieszący się sławą zarówno w Polsce, jak i na świecie Festiwal Mozartowski, który odbędzie się już po raz 22.

 

Członek zarządu Wiesław Raboszuk podkreślił, jak ważną rolę na mapie kulturalnej Mazowsza pełni Warszawska Opera Kameralna. Trudna sytuacja finansowa województwa, rzutuje jednak na obniżenie dotacji wszystkim instytucjom kultury, w tym także Operze. Niemniej jednak, jak zapewnił przedstawiciel samorządu Mazowsza, zostały już wypracowane rozwiązania, zapewniające dalsze funkcjonowanie placówki.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warszawską Operę Kameralną założył w 1961 r.  Stefan Sutkowski - dyrektor naczelny i artystyczny od początku jej istnienia. Repertuar Warszawskiej Opery Kameralnej prezentuje dużą liczbę zróżnicowanych stylów muzycznych i form dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, a także sceniczne dzieła współczesne. Warszawska Opera Kameralna znana jest z organizowanego co roku, począwszy od roku 1991, Festiwalu Mozartowskiego. Jako jedyna na świecie ma w repertuarze wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Organizuje również festiwal Gioacchina Rossiniego i Claudia Monteverdiego oraz Festiwal Oper Staropolskich.

Liczba wyświetleń: 835

powrót