Aktualności

Sprawniejsza obsługa w tarczyńskiej przychodni

2012.10.24 14:55

Autor: Joanna Czechowicz - Bieniek, Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Zapisy przez Internet czy sms-owe przypomnienia o wizycie u specjalisty to tylko część udogodnień, jakie czekają pacjentów tarczyńskiej przychodni. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego SPZOZ w Tarczynie otrzymał ponad 790 tys. zł dofinansowania unijnego na zinformatyzowanie swojej placówki. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz dyrektor SPZOZ w Tarczynie Arkadiusz Stępniewski.

 

Dwa lata temu tarczyński SPZOZ przeszedł modernizację i rozbudowę. Teraz ma szansę usprawnić swój system zarządzania i obsługi. Przy unijnym wsparciu powstanie cały system, dzięki któremu sprawniejsze będą nie tylko samo zarządzanie placówką, ale m.in. uzyskiwanie wyników badań czy obsługa pacjentów. Szybsza stanie się też wymiana informacji między SPZOZ-em a urzędem miny, NFZ-em czy innymi podmiotami leczniczymi.

 

Inwestycja zakłada rozbudowę sieci teleinformatycznej wraz z zakupem odpowiedniego sprzętu – w tym 34 komputerów i oprogramowania medycznego oraz do zarządzania publicznym ZOZ. Sprawniejsze zarządzanie placówką oparte będzie o 16 modułów systemów informatycznych, np. dotyczących obiegu dokumentów, kadrowych i płacowych, ale też dotyczących zleceń medycznych, aptek, rozliczeń z NFZ czy moduł SMS.

 

Co to oznacza dla pacjentów? Poza tym, że pacjenci odczują usprawnienia w zarządzaniu przychodnią, będą też mogli liczyć na udogodnienia w komunikacji z placówką. Jednym z nich jest internetowa rejestracja np. do specjalistów. Z myślą o osobach, które nie mają Internetu w domu, powstaną dwa punkty publicznego dostępu do Internetu (PIAP-y): jeden w przychodni w Tarczynie, drugi – w sąsiedniej gminie, w Pniewach. O tym, że zbliża się termin wizyty przypomni pacjentowi sms wysłany automatycznie z przychodni.

 

Ponadto zwiększy się bezpieczeństwo na terenie placówki dzięki rozbudowaniu systemu monitoringu wizyjnego, a także bezpieczeństwo energetyczne ZOZ-u, poprzez zakup agregatu prądotwórczego. Ważne z punktu widzenia środowiska, ale też oszczędności finansowych, będą systemy zarządzania zużyciem mediów energetycznych i sterowania ogrzewaniem.

 

Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Jego całkowita wartość to niemal 940 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie prawie 800 tys. zł.

  • fot. Anna Groszyk - Książak
  • fot. Anna Groszyk - Książak
  • fot. Anna Groszyk - Książak
  • fot. Anna Groszyk - Książak

Liczba wyświetleń: 370

powrót