Aktualności

Ponad 1,8 mln zł na utworzenie nowych atrakcji turystycznych Mazowsza

2013.12.19 13:55 , aktualizacja: 2014.01.09 13:45

Autor: Biuro Prasowe: UMWM i MJWPU, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Pobierz: fot.Agnieszka Stabińska
  • Pobierz: fot.Agnieszka Stabińska
  • Pobierz: fot.arch.MJWPU
  • Pobierz: fot.arch.MJWPU

Ponad 1,8 mln zł z UE zostanie przekazane na realizację czterech inicjatyw turystycznych na Mazowszu. W ramach unijnych dotacji gmina Andrzejewo zagospodaruje skwer nad rzeką Mały Brok, Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach będzie mógł przygotować kompleksową ofertę turystyczną, w Grodzisku Mazowieckim powstanie centrum informacji turystycznej z 60 rowerami do wykorzystania, a miasto Sulejówek wytyczy i zagospodaruje rekreacyjnie historyczny szlak turystyczny.

 

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach regionalną marką Mazowsza

 

Sanniki to jedna z miejscowości, którą odwiedzają wielbiciele Fryderyka Chopina. Istniejące tam Europejskie Centrum Artystyczne nieustannie stara się poszerzać swoją ofertę koncertową i wystawienniczą.

 

Dofinansowanie unijne w wysokości ponad 460 tys. zł pozwoli zorganizować cykl spotkań, które przyciągną do Sannik nie tylko melomanów. Zaplanowane są imprezy plenerowe wraz z koncertem chopinowskim, cykle: Smaki muzyki,Ludowa biesiada sannicka, a także impreza Kultura bez granic – jednodniowy pobyt w kompleksie pałacowym grupy turystycznej (uczestników Festiwalu Kultury i Sztuki), w tym osób niewidomych wraz z przewodnikami.

 

W ramach projektu zostanie zakupiony i wdrożony system indywidualnego zwiedzania. Powstaną także punkty obsługi turystów, wyposażone w materiały promocyjne.

 

Tytuł projektu: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu Mazowsza poprzez stworzenie kompleksowej i komplementarnej oferty turystycznej Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Beneficjent: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Całkowita wartość projektu: 622 594,28 zł

Kwota dofinansowania: 463 195,71 zł

 

Gmina Andrzejewo zagospodaruje skwer nad rzeką Mały Brok

 

Unijne wsparcie umożliwi przeprowadzenie w gminie Andrzejewo (powiat ostrowski) szeregu prac, dzięki którym powstaną nowe miejsca wypoczynku dla mieszkańców i turystów – dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.

 

Nowy teren rekreacyjny to m.in. nowoczesny plac zabaw, alejki spacerowe, łowisko z drewnianym pomostem, a także nowy parking. Przy urzędzie gminy powstanie infokiosk, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli zapoznać się z ofertą turystyczną regionu. Ważne miejsca dziedzictwa kulturowego, jak i szlaki turystyczne zostaną oznakowane i opisane tablicami informacyjnymi.

 

Ponadto projekt obejmuje stworzenie nowej strony internetowej, publikację folderów i broszur z mapkami po szlakach turystycznych gminy Andrzejewo.

 

Tytuł projektu: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy Andrzejewo poprzez zagospodarowanie skweru nad rzeką Mały Brok

Beneficjent: Gmina Andrzejewo

Całkowita wartość projektu: 664 361,06 zł

Kwota dofinansowania: 498 270,80 zł

 

Wypożyczalnie rowerowe i audioprzewodniki w ofercie turystycznej Grodziska Mazowieckiego

 

Gmina Grodzisk Mazowiecki zainwestuje w Centrum Informacji Turystycznej. Oprócz utworzenia i wyposażenia punktu w mapy i przewodniki turystyczne, w ramach unijnego dofinansowania powstanie bezobsługowa wypożyczalnia rowerów z 8 kompletnymi stacjami wypożyczania.

 

Dodatkowym, ciekawym elementem projektu jest wykonanie 100 kompletnych zestawów do audioprzewodnika rowerowego (w języku polskim, angielskim i niemieckim) oraz oznakowanie obszarów i atrakcji turystycznych na trasach rowerowych. Ponadto, w ramach projektu zostanie również utworzona strona internetowa, która oprócz promocji projektu będzie zawierała informacje o atrakcjach i obiektach turystycznych oraz o wszelkich imprezach cyklicznych i usługach związanych z turystyką.

 

Położenie w bezpośredniej bliskości Warszawy sprawia, że wzbogacony o wypożyczalnię rowerów Grodzisk Mazowiecki może być bardziej interesującą bazą dla turystyki weekendowej dla mieszkańców stolicy.

 

Tytuł projektu: Rozbudowa bazy turystycznej w gminie Grodzisk Mazowiecki

Beneficjent: Gmina Grodzisk Mazowiecki

Całkowita wartość projektu: 1 332 300,01 zł

Kwota dofinansowania: 452 640,90 zł

 

Rowerem przez Sulejówek

 

Miasto ma bogatą historię. Aby przybliżyć jego uroki oraz wiedzę na temat rozgrywających się tu wydarzeń, władze miasta chcą stworzyć szlaki turystyczne (w tym rowerowy), które przebiegać będą wzdłuż ważnych miejsc historycznych i budynków zabytkowych pochodzących z XIX w. Jednocześnie powstanie szlak tranzytowy o długości 9,76 km, biegnący przez miasto od granicy z warszawską dzielnicą Wesoła do granicy z gminą Halinów.

 

Na trasie szlaków turystycznych będą znajdowały się m.in. Willa „Milusin” (wybudowana dla Józefa Piłsudskiego), Willa „Otradno”, Dworek „Siedziba” oraz zespół budynków zwany „Helin” (ufundowanych przez państwa Paderewskich), Willa „Bzów”, a także pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Trasy prowadzić będą także wzdłuż miejsc oraz obiektów rekreacyjnych i sportowych w tym stadionu miejskiego (teren otwarty dla turystów z placem zabaw dla dzieci).

Trasy rowerowe – historyczna jak i turystyczna – będą szczegółowo opisane i oznakowane. Przy miejscach zabytkowych pojawią się tablice informacyjne oraz dostępne będą infomaty z panelem dotykowym ukazujące zdjęcia sprzed lat.

 

Tytuł projektu: Zielony Szlak Turystyczny w Sulejówku

Beneficjent: Miasto Sulejówek

Całkowita wartość projektu: 499 000 zł

Kwota dofinansowania: 424 150 zł

 

Projekty będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013.

 Liczba wyświetleń: 870

powrót