Aktualności

17 mln na kamienicę Branickich

2014.03.11 15:45 , aktualizacja: 2014.03.12 09:20
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
fot. Martyna Pierzchała
fot. Martyna Pierzchała
fot. Martyna Pierzchała
fot. Martyna Pierzchała

Jeszcze w tym roku zabytkowa kamienica Branickich przy ul. Smolnej przejdzie gruntowną renowację. Dzięki pozyskanej w ramach Inicjatywy JESSICA pożyczce w wysokości blisko 17 mln zł możliwe będzie stworzenie w jej wnętrzach nowoczesnych pomieszczeń biurowych. Koszt inwestycji szacowany jest na 64 mln zł.

 

To już kolejna w Warszawie, a ósma na Mazowszu pożyczka udzielona w ramach Inicjatywy JESSICA przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Środki na pożyczkę pochodzą z RPO WM 2007-13 i przeznaczone są właśnie na rewitalizację miast. Tym razem skorzysta z tego spółka Galeria M.

 

 – Inicjatywa JESSICA coraz szerzej działa na Mazowszu. Ten projekt to nie tylko przykład wykorzystania inżynierii zwrotnej, ale też działanie związane z rewitalizacją miasta – niezwykle ważne zarówno w kończącym się właśnie, jak i w nadchodzącym programowaniu unijnym – podsumował marszałek Adam Struzik. – Trzeba pamiętać, że rewitalizacja nie ma mieć tylko wymiaru estetycznego. To ma być ożywienie przestrzeni, nadanie jej nowych funkcji. I tak jest właśnie w przypadku tej kamienicy.

 

Przedmiotem inwestycji jest renowacja i rozbudowa zabytkowej kamienicy położonej przy ul. Smolnej 40 w samym centrum Warszawy. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków i objęty ścisłą ochroną konserwatorską. W trakcie II wojny światowej kamienica została zbombardowana i uległa częściowemu spaleniu. Została odbudowana dopiero w latach 70. XX wieku i od tamtych czasów nie była odnawiana.

 

Ważnym elementem społecznym projektu będzie możliwość prowadzenia działalności kulturalnej przez wybraną organizację pozarządową. W ramach zagospodarowania przestrzeni wokół obiektu utworzone zostaną tereny zielone i odrestaurowany będzie przejazd bramowy. W założeniach jest również renowacja ciągów komunikacyjnych w najbliższym sąsiedztwie budynku. Planowane zmiany istotnie wpłyną na całość rewitalizacji tej zabytkowej warszawskiej ulicy.

Umowę pożyczki w ramach JESSICA, w obecności marszałka Adama Struzika podpisali dziś Dariusz Kacprzyk – Prezes Zarządu BGK oraz Roman Stanisławski – Członek Zarządu Galeria M Sp. z o.o.

 

JESSICA (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich. Jest to instrument zwrotnego finansowania (np. w formie pożyczki), co różni JESSICA od systemu dotacyjnego.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Inicjatywy JESSICA pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) w województwach: pomorskim, wielkopolskim oraz w mazowieckim. We wszystkich województwach, w których BGK wdraża Inicjatywę JESSICA Bank, działając jako Fundusz, oferuje preferencyjne wsparcie finansowe inwestorom realizującym projekty miejskie. Zgodnie z założeniami Inicjatywy JESSICA finansowane projekty mają łączyć aspekt komercyjny (umożliwiający spłatę pożyczki) z elementami społecznymi ważnymi z punktu widzenia lokalnej społeczności (np. realizacja inwestycji pozwoli zapobiec degradacji ich otoczenia).

Liczba wyświetleń: 584

powrót