Aktualności

Z wizytą w Swansea

2014.04.30 11:45 , aktualizacja: 2017.01.31 10:55

Autor: Katarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Marszałek Adam Struzik oraz członkowie Komisji ENVE Komitetu Regionów uczestniczyli w wizycie studyjnej w hrabstwie Swansea (Wielka Brytania). Spotkanie odbyło się pod hasłem „Niskoemisyjność, energia i środowisko – zrównoważone rozwiązania na rzecz zarządzania środowiskiem i zasobami oraz innowacyjnych badań".

 

Wybór miejsca wyjazdu nie był przypadkowy. Obszar położony nad Zatoką Swansea powszechnie uznawany jest za światowe centrum wytopu rudy miedzi, a także produkcji metali – miedzi, cyny i stali. 

 

Przybyli do hrabstwa goście zapoznali się z dziedzictwem przemysłowym tego obszaru, a także przemianami poprzemysłowymi. Spotkali się z beneficjentami oraz przedstawicielami instytucji wdrażających projekty środowiskowe i inżynieryjne w rejonie Zatoki Swansea. Zwiedzili również ośrodek badań morskich, w którym biotechnologia pomaga w rozwiązaniu globalnych problemów bezpieczeństwa żywnościowego i paliwowego. Kolejnym punktem podróży było Wetland Centre położone na peryferiach Swansea. Stanowi ono pozytywny przykład rewitalizacji poprzemysłowej i stworzenia obszaru ekologicznego o randze krajowej.

 

Pobyt w Anglii był dla członków komisji doskonałą lekcją. Dowiedzieli się z niej m.in. jak zaoferować lepsze wsparcie finansowe i rozwiązania administracyjne służące ożywieniu inwestycji w innowacyjne projekty w dziedzinie energii odnawialnej oraz jak połączyć unijne środki na konwergencję, inwestycje prywatne i współpracę transgraniczną, by uzyskać w danym regionie znaczące korzyści środowiskowe, społeczne i gospodarcze.

Liczba wyświetleń: 473

powrót