Aktualności

Dwie karetki dla Ukrainy

2014.09.11 14:15 , aktualizacja: 2014.09.11 14:47

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała

Dwa ambulanse z wyposażeniem zyskali ukraińscy lekarzy i felczerzy, którzy od 8 września br. szkolili się w Szkole Ratownictwa Medycznego WSPRiTRS „Meditrans”. Pojazdy zostały przekazane Iwano-Frankowskiemu Wojewódzkiemu Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof.

 

13 ukraińskich lekarzy i felczerów szkoliło się w zakresie postępowania z pacjentami w różnych stanach zagrożenia życia. Dzięki uzyskanej wiedzy zdobyli umiejętności ratowników medycznych. Szkolenia prowadzone były przez instruktorów z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i dotyczyły m.in. zaawansowanych zabiegów ratujących życie w przypadku zawału serca czy udaru mózgu.

 

Lekarze wrócą na Ukrainę nie tylko ze specjalistyczną wiedzą, ale też z nowym sprzętem – dwoma ambulansami z aparaturą i sprzętem medycznym. Samochody zostały przekazane w formie darowizny przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans”.

 

– Przekazaliśmy dwa w pełni sprawne ambulanse. Mam nadzieję, że posłużą jeszcze wiele lat. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie jest koszmarem, dlatego staramy się pomagać, jak tylko możemy – powiedział dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ Artur Kamecki.

 

Przedsięwzięcie to kolejna forma wsparcia ukraińskich sąsiadów oparta na ubiegłorocznym porozumieniu o współpracy zawartym między Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ a Wojewódzkim Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku.

 

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ jest jednostką samorządu województwa mazowieckiego. Obecnie dysponuje 53 ambulansami i jedną łódką (na potrzeby Zespołu Wodnego Podstawowego). „Meditrans” może dodatkowo korzystać z 12 ambulansów rezerwowych.

Liczba wyświetleń: 694

powrót