Aktualności

45 lat pracy na rzecz chorych dzieci

2014.10.30 09:55 , aktualizacja: 2014.10.30 10:01

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ciechanowie działa już 45 lat. W uroczystych obchodach jubileuszu placówki uczestniczył marszałek Adam Struzik, który uhonorował ją Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Najważniejszym punktem rocznicowych uroczystości było przekazanie do użytku nowego internatu, który pomieści 100 mieszkańców. Podopieczni ośrodka będą mogli także korzystać z nowo otwartego zespołu boisk sportowych. W ramach prac modernizacyjnych władzom placówki udało się również odnowić elewację budynków i zrewitalizować otoczenie ośrodka.

 

Marszałek Adam Struzik przypomniał, że wspieranie ludzi chorych, cierpiących i pokrzywdzonych przez los jest świadectwem kultury każdego narodu. Dodał, że SOSW w Ciechanowie już od 40 lat aktywnie działa na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, umożliwiając im szeroko pojęty rozwój i przygotowując je do dorosłego życia i odnalezienia się w społeczeństwie. Z okazji jubileuszu życzył pracownikom placówki kolejnych lat owocnej i satysfakcjonującej pracy na rzecz chorych dzieci, a wychowankom ośrodka – dużo radości płynącej z nauki i wielu sukcesów. Podkreślił piękną, budująca atmosferę panująca w ośrodku, nacechowana troską o tych, którym w życiu najtrudniej.

 

Ciechanowski ośrodek zapewnia opiekę i edukację 160 dzieciom z różnymi dysfunkcjami: upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, ze sprzężeniami i zaburzeniami osobowości, mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa czy autyzmem. Uczniowie poza obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi objęci są rewalidacją indywidualną, ćwiczeniami logopedycznymi, zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi czy gimnastyką korekcyjną. Mają również możliwość rozwijania pasji w kółkach zainteresowań: ekologicznym, plastycznym, muzyczno-wokalnym, tanecznym i języka angielskiego.

  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 432

powrót