Aktualności

Sejmik apeluje i znów pomaga szpitalom

2014.12.16 08:25 , aktualizacja: 2014.12.16 14:04

Autor: Biuro Praswe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. Biuro Prasowe UMWM

Podczas drugiej sesji sejmiku radni województwa zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o uruchomienie funduszu zapasowego NFZ. Jednocześnie podjęli decyzję o przeznaczeniu 62 mln zł na pożyczki dla mazowieckich szpitali.

 

Wszystkie szpitale w kraju borykają się z niedofinansowaniem i niedoszacowaniem procedur medycznych. Mazowsze ma jeszcze jeden problem. Część odprowadzanej przez nas składki zdrowotnej zamiast trafiać na leczenie w naszym województwie, przekazywana jest do innych regionów. To „janosikowe bis” w latach 2010–2013 wyniosło aż 3,5 mld zł! Nic dziwnego, że taka sytuacja coraz dotkliwiej odbija się na kondycji mazowieckich szpitali.  

 

– Obecny system wymaga naprawy. Szpitale nie dostają wystarczającej puli środków aby móc robić to, co powinny – leczyć pacjentów. W efekcie kolejki do specjalistów się ciągle wydłużają, a same szpitale aby leczyć ludzi muszą się zadłużać. To po stronie NFZ leży odpowiedzialność za opłacanie leczenia – powiedział marszałek Adam Struzik. – Samorządy nie mogą wyręczać NFZ. Nie mamy jednak wyjścia – jeśli nie pomożemy naszym placówkom, ucierpią na tym pacjenci – dodaje.

 

– W tej chwili mamy trudne negocjacje z mazowieckim oddziałem NFZ. Dotyczy to kontraktowania świadczeń na przyszły rok, ale rozmawiamy też o nadwykonaniach. Aby ulżyć naszym szpitalom i pomóc im wyjść z tej trudnej sytuacji. Pożyczki są niezbędne – powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Radni województwa zaapelowali o niezwłoczne uruchomienie środków finansowych z funduszu zapasowego, które doraźnie poprawią sytuację pacjentów na Mazowszu. W swoim stanowisku wskazali również na konieczność zintensyfikowania i przyspieszenia kompleksowych działań naprawczych w ochronie zdrowia oraz niezwłoczne podjęcie prac dotyczących zmiany zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, w tym podziału środków finansowych pomiędzy centralę a oddziały wojewódzkie NFZ, a także zapewnienie realnego wzrostu nakładów finansowych przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w województwie mazowieckim.

 

– Wiele razy apelowaliśmy do kolejnych ministrów zdrowia, do premiera o to, by uwzględniono realia dotyczące leczenia pacjentów na Mazowszu – mówi marszałek Adam Struzik. – Bez zmiany zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej zapewniających realny wzrost nakładów pieniężnych oraz właściwej wyceny procedur medycznych funkcjonowanie podmiotów leczniczych jest zagrożone – dodaje marszałek.

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 13 kB, Liczba pobrań: 373

Liczba wyświetleń: 456

powrót