Aktualności

W szpitalu zakaźnym w Warszawie otwarto nowe izolatoria

2015.02.02 15:00 , aktualizacja: 2015.07.08 13:36

Autor: Biuro Prasowe (opr. WKZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • W szpitalu zakaźnym w Warszawie otwarto nowe izolatoria fot.Martyna Gadecka
  • Wstęgę przecina marszałek Adam Struzik fot.Martyna Gadecka
  • Zmodernizowane izolatoria fot.Martyna Gadecka

Nie tylko spełniają one ministerialne wymogi, ale są przede wszystkim ważnym elementem ochrony zdrowia mieszkańców Mazowsza przed wirusem ebola. W razie zagrożenia zapewnią również bezpieczeństwo personelowi medycznemu.

 

Modernizacja szpitalnych izolatoriów

Dostosowanie ich do najnowocześniejszych standardów epidemiologicznych daje potencjalnym pacjentom szansę na bezzwłoczne podjęcie działań medycznych, a przede wszystkim na diagnozowanie, izolację i leczenie. To także możliwość na uruchomienie pełnego spektrum działań chroniących przed ewentualnym zarażeniem innych osób.

 

W ramach inwestycji przystosowano pomieszczenia – m.in. śluzy, kabiny dekontaminacji, przebieralnie, łazienki i przedsionki – w takiej konfiguracji, aby można było wykluczyć możliwość zakażenia się personelu medycznego od chorego pacjenta. W razie potrzeby nowy kompleks medyczny będzie mógł hospitalizować jednocześnie do czterech pacjentów.

 

Możliwość podglądu pacjenta z pokoju dyżurki, nagłośnienie, system kontroli dostępu, podciśnienie zapewnione w pomieszczeniach wraz z zespołem profesjonalnych filtrów oraz montaż sterylizatorów m.in. do kombinezonów zapewniają skuteczną barierę zatrzymującą wirusa przed wydostaniem się na zewnątrz.

 

Bezpieczeństwo personelu i środowiska

– Szpital zakaźny to placówka szczególna. Musi być przygotowana na różnego rodzaju choroby, szczególnie te o wysokiej zakaźności. Temu służy modernizacja – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

– To jest część budowanego systemu, który ma zabezpieczyć kraj przed rozprzestrzenianiem się chorób wysoce niebezpiecznych. Chodzi o zabezpieczenie personelu i środowiska. Personel będzie dochodził do pacjenta przy pomocy specjalnych skafandrów. Pozwoli to uchronić się przed zakażeniem – dodał zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego dr hab. n. med. Andrzej Horban.  

 

Za ile?

Łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 800 tys. zł, z czego prace remontowe to koszt blisko 295 tys. zł., a zakup urządzeń – około 500 tys. zł. Całość sfinansowało Ministerstwo Zdrowia.  

 

 

Liczba wyświetleń: 521

powrót