Aktualności

Licencjat dla ratowników medycznych

2015.03.09 13:00 , aktualizacja: 2015.03.30 15:25

Autor: Dagmara Jaworska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Porozumienie o współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego, a Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach zawarte. List intencyjny w sprawie kształcenia na siedleckiej uczelni ratowników medycznych podpisali: członek zarządu Elżbieta Lanc, rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego prof. dr hab. Tamara Zacharuk i dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w UMWM Mirosław Krusiewicz.

 

Wspólne cele

Zachowanie ciągłości w kształceniu ratowników medycznych, współpraca dotycząca badań naukowych i promocji zdrowia – to najważniejsze założenia, jakie płyną z listu intencyjnego. Zyskają zarówno uniwersytet, jak i popularny w Siedlcach „Medyk”, który ma duże doświadczenie w kształceniu kadry medycznej. Obydwie placówki dysponują wysoko wykwalifikowaną kadrą i dobrą bazą lokalową, a sprzęt medyczny i pomoce naukowe pozwolą na efektywne kształcenie studentów na kierunkach medycznych. Połączenie działań stwarza możliwość skutecznego ubiegania się o wsparcie unijne na rozwój różnych form kształcenia.

 

Kierunek: ratownik medyczny…

– Chcemy wspólnie działać przede wszystkim na rzecz promocji zdrowia, udostępniając naszą bazę i kadrę  w Zespole Medycznych Szkół Policealnych. W tym roku, na skutek zmian ustawowych, zakończył się w „Medyku” kierunek „ratownik medyczny”. Chcemy, by był kontynuowany na uniwersytecie – powiedziała Elżbieta Lanc.

Kształcenie w zawodzie ratownika medycznego odbywać się będzie we współpracy z Zespołem Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach. Tytuł ratownika otrzymają absolwenci studiów licencjackich, a nie jak do tej pory szkoły policealnej.

 

…i nie tylko

Prof. dr hab. Tamara Zacharuk podkreśliła, że dzięki współpracy z wyspecjalizowaną i doświadczoną kadrą, uniwersytet zyska możliwość rozwijania kierunków okołomedycznych. Dotyczy to nie tylko przejmowanego właśnie kształcenia ratowników, ale również nowych, dopiero planowanych kierunków i specjalności.

– Daje to nam duże możliwości, nie tylko w Instytucie Nauk o Zdrowiu, ale również na pedagogice. Pracujemy nad przygotowaniem specjalności „opiekun osoby starszej”, gdzie ta wiedza medyczna jest bardzo potrzebna – zapowiedziała rektor uniwersytetu.

                                                                                                                            

  • Licencjat dla ratowników medycznych Fot. Adam Bobryk
  • Licencjat dla ratowników medycznych Fot. Adam Bobryk
  • Licencjat dla ratowników medycznych Fot. Adam Bobryk

Liczba wyświetleń: 394

powrót