Aktualności

Pokonajmy raka…

2015.07.07 14:25 , aktualizacja: 2015.07.09 08:03

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Adam Struzik i radni w sali posiedzeń podczas IX sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego fot.Michał Słaby
Przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski i radni zatwierdzający utworzenie w Siedlcach centrum onkologii fot.Michał Słaby

Radni województwa zagłosowali za utworzeniem w Siedlcach centrum onkologii.

 

Zwiększa się liczba osób podatnych na nowotwory

Choroby te są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Każdego roku problem dotyka coraz więcej osób, także mieszkańców Mazowsza. Powstanie w regionie nowoczesnego ośrodka onkologii pozwoli ograniczyć te tendencje m.in. poprzez szybszy dostęp do opieki medycznej, co z kolei wiąże się z wcześniejszym rozpoznaniem choroby i diagnozą lekarską. Placówka objęłaby opieką onkologiczną milion mieszkańców.

 

Analiza potrzeb

Od kilku lat pracujemy nad projektem budowy ośrodka radioterapii w Siedlcach z towarzyszącymi obiektami onkologicznymi. Obecnie trwają analizy potrzeb epidemiologicznych. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło nabór projektów do ewentualnej realizacji w postaci partnerstwa publiczno-prywatnego. Piętnastego lipca upływa termin składania wniosków. Będzie to pomocne w ocenie sytuacji – czy moglibyśmy tam zaangażować nie tylko nasze środki finansowe, środki z UE, ale też np. środki partnera prywatnego w procesie inwestycji –  zaznaczył marszałek Adam Struzik.

 – W subregionie siedleckim nie ma rzeczywiście ośrodka, który by wspierał osoby wymagające leczenia onkologicznego. Mamy świadomość, że coraz więcej ludzi choruje i są to czasem choroby trudne do rozpoznania – dodała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.    

 

Realizacja inwestycji

Projekt utworzenia Siedleckiego Ośrodka Onkologicznego jest uwzględniony w wykazie przedsięwzięć warunkowych w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa mazowieckiego. Jego budowa to szansa zwłaszcza dla mieszkańców tych miejscowości, które mają obecnie utrudniony dostęp do wysoko wyspecjalizowanych ośrodków onkologicznych, znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania.

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1861 kB, Liczba pobrań: 181
Rozmiar: 1068 kB, Liczba pobrań: 160

Liczba wyświetleń: 757

powrót