Aktualności

Modernizacja szpitala w Garwolinie

2015.09.03 15:55 , aktualizacja: 2015.09.03 16:06

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Makieta powstającej inwestycji fot.arch.MSP w Garwolinie
  • Budynek szpitalny w obencnej postaci, przeznaczony do wyburzenia fot.arch.MSP w Garwolinie
  • Obecny budynek szkoły fot.arch.MSP w Garwolinie
  • Budynek, w którym obecnie mieści się Oddział I Dzienny Logopedyczno-Foniatryczny fot.arch.MSP w Garwolinie

W Garwolinie powstanie nowa część mazowieckiego szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Umowę na stworzenie nowego obiektu podpisali dziś marszałek województwa Adam Struzik, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz właściciel firmy wykonującej inwestycję, Krzysztof Szurgot.

 

Prace ruszą w najbliższych dniach. Obiekt ma powstać do końca sierpnia przyszłego roku. Inwestycja kosztować będzie 11,45 mln zł i w całości jest finansowana z budżetu województwa.

 

Oczekiwane przedsięwzięcie

Realizacja inwestycji znacznie poprawi warunki funkcjonowania Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 działającego przy szpitalu. Nowej lokalizacji wymagał również Oddział I Dzienny Logopedyczno-Foniatryczny – dotychczasowy obiekt przede wszystkim nie spełnia wymogów nakładanych przez przepisy dotyczące placówek służby zdrowia. Jest w bardzo złym stanie technicznym, a częste awarie instalacji i energochłonność generują dodatkowe koszty utrzymania.

 

Do psychiatrów trafiają coraz młodsze dzieci

Z jednej strony specyfika naszych czasów sprawia, że nasilają się różne zaburzenia psychiczne u najmłodszych. Z raportu konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży wynika, że około 20 proc. populacji dziecięcej ma zaburzenia emocjonalne lub zaburzenia zachowania, a około 6 proc. wymaga systematycznej opieki specjalistycznej. Z drugiej strony wzrosła świadomość społeczna – więcej osób nie boi się ani nie wstydzi korzystać z pomocy specjalistów. To ważne, bo często wczesna diagnoza i właściwe leczenie poprawią jakość ich życia.

 

Modernizacja garwolińskiej placówki

W Szpitalu Mazowieckim w Garwolinie przebywa na leczeniu ponad 200 pacjentów – dzieci i młodzież z terenu całej Polski. Placówka funkcjonuje od wielu lat i prowadzi oddziały dzienne i stacjonarne (w ramach zawartych kontraktów z NFZ). Nie tylko zapewnia specjalistyczną opiekę medyczną czy zaopatrzenie w leki, ale też edukację na odpowiednim poziomie szkolnym dla danego pacjenta. Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiednich warunków ich pobytu.

Prace odbywać się będą na terenie obecnego szpitala. Powstanie nowoczesny kompleks szkolno-szpitalny z salą gimnastyczną i pomieszczeniami zaplecza. Rozebrane zostaną dwa najbardziej wyeksploatowane pawilony, które nie nadają się już do użytku oraz budynek hydroforni. Przebudowana zostanie sieć gazowa oraz wykonane będą przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarnej. Na terenie nowo powstałego kompleksu powstaną również wewnętrzne drogi, podjazdy i dojścia.

 

W pierwszej kolejności zostanie oddany do użytkowania budynek Oddziału I Dziennego Logopedyczno-Foniatrycznego, a następnie szkoła. Działania zaplanowano tak, by od nowego roku szkolnego można już było korzystać z nowych obiektów.

 

Liczba wyświetleń: 564

powrót