Aktualności

Z myślą o pacjentach…

2015.09.09 13:30 , aktualizacja: 2015.09.10 12:50

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marszałek Adam Struzik i prezes Mazowieckiego Centrum Psychiatrii Drewnica Waldemar Giza fot.Joanna...
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc przy akcie wmurowania aktu erekcyjnego fot.Joanna...
  • W podwarszawskich Ząbkach trwa budowa nowoczesnego, proekologicznego i przyjaznego pacjentom nowego szpitala psychiatrycznego w Drewnicy fot.Joanna...
  • Są już fundamenty, parter i pierwsze piętro fot.Joanna...
  • Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego odbyło się z udziałem przedstawicieli wielu środowisk fot.Joanna...
  • Akt erekcyjny, wraz z wizualizacjami został zamknięty w kapsule czasu i wmurowany w ścianę budynku nowego szpitala fot.Joanna...

W podwarszawskich Ząbkach trwa budowa nowoczesnego, proekologicznego i przyjaznego pacjentom nowego szpitala psychiatrycznego w Drewnicy. Są już fundamenty, parter i pierwsze piętro. Pojawiają się także pierwsze konstrukcje dachowe.

 

Szpital dla pacjentów już za 2 lata

Prace budowlane przy nowym obiekcie ruszyły wiosną br. W 2017 r. – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – działalność będzie mogło przenieść tu Mazowieckie Centrum Psychiatrii „Drewnica”.
Dziś na terenie nowo powstającego obiektu odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego, który wraz z wizualizacjami został zamknięty w kapsule czasu i wmurowany w ścianę budynku nowego szpitala. Zamyka to etap prac konstrukcyjnych związanych z inwestycją.

 

– Nowy szpital budowany jest przede wszystkim z myślą o pacjentach. Niestety, coraz więcej młodych ludzi boryka się z różnego typu zaburzeniami psychicznymi. To bardzo ważne, aby móc im zapewnić profesjonalną pomoc w godnych i dobrze do tego celu przygotowanych placówkach. Stan szpitali psychiatrycznych w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Mam nadzieję, że ten nowoczesny, proekologiczny obiekt zapewni w przyszłości pacjentom opiekę medyczną i warunki leczenia, na jakie zasługują – powiedział Adam Struzik.

 

Nowoczesny obiekt

Budynek, powstający w sąsiedztwie istniejącego już szpitala, zajmie 22 tys. m². Dla pacjentów będzie dostępnych 300 łóżek. Wartość inwestycji to około 118 mln zł.

W nowym szpitalu powstanie instalacja kolektorów słonecznych oraz wybudowany zostanie system pomp ciepła o łącznej długości odwiertów ponad 15 km. W okresie grzewczym pozwoli to wykorzystywać energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą nowoczesny system przechowa zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń (STES – seasonal thermal energy storage). Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce. Szpital w Drewnicy ma szansę stać się najnowocześniejszym szpitalem psychiatrycznym w Europie

 

Z myślą o pacjentach

To dla nich przede wszystkim zaprojektowano powstający obiekt. Jego gwieździsty kształt przełoży się nie tylko na sprawniejszą komunikację wewnątrz szpitala, ale zapewni również bezpieczeństwo pacjentom. Główny pawilon będzie zbudowany z siedmiu segmentów, połączonych tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą duży ogród zimowy i prowadzącą do miejsc terapii i wypoczynku. W kompleksie znajdą się m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały łóżkowe dla stałych pacjentów. W części rekreacyjno-sportowej – alejki spacerowe, ławki, stół do tenisa stołowego i stanowiska do gry w szachy.

 

– Dla dobrego samopoczucia pacjentów i szybszego powrotu do zdrowia niezwykle istotne są atmosfera i warunki, w jakich odbywają terapię. Pacjentów nie leczy się bowiem tylko za pomocą leków. Równie ważne, a być może i najważniejsze są warunki, w jakich przebywają oraz ludzie, którzy ich otaczają. Dlatego dobrze jest, gdy w szpitalu, zwłaszcza tego typu, pacjenci mogą poczuć się choć trochę jak w domu – podkreślił  prezes Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica” Waldemar Giza.

 

 

Liczba wyświetleń: 528

powrót