Aktualności

Tradycja i nowoczesność w skansenie

2015.10.12 14:30 , aktualizacja: 2015.10.13 10:43

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Wizualizacja Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego fot. archiwum UMWM
  • Rozpoczęcie uroczystości fot. M. Rożniak
  • Wizualizacja Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Sierpcu fot. W. Kryński
  • Wizualizacja Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Sierpcu fot. M. Rożniak
  • Wizualizacja Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Sierpcu fot. W. Kryński
  • Osoby wyróżnione przez Pana Dyr. Rzeszotarskiego, które miały swój wkład w powstanie Centrum fot. M. Rożniak
  • Wręczenie dyplomów fot. M. Rożniak

Sierpecki skansen to miejsce wyjątkowe. Można tu nie tylko odbyć swoistą podróż w czasie i poznać staropolskie tradycje, ale też wypocząć i w atrakcyjny sposób spędzić czas wolny z rodziną. Teraz Muzeum Wsi Mazowieckiej wzbogaciło się o nowoczesne Centrum Kulturalno-Rekreacyjne.

 

Tradycja i nowoczesność

Nowy nabytek Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu idealnie harmonizuje z otaczającym go krajobrazem. Swoim wyglądem nawiązuje nie tylko do tradycji, ale również do najnowocześniejszych trendów architektonicznych. Składa się z pięciu części. Trzy z nich to elementy dominujące, z których każdy powstał z innego materiału – od jasnego drewna, przez cegłę w ciepłym beżowym kolorze, aż po ciemny łupek kamienny. Każdy nawiązuje swoim kształtem do dawnych wiejskich stodół. Połączenia między nimi, czyli kolejne dwa elementy, ukryte są pod zielonymi tarasami pokrytymi trawą. Dzięki temu obiekty nie wyróżniają się spośród otoczenia – lasu i istniejących zabudowań skansenu.

 

Rozrywka i wypoczynek

Na liczącej ponad 3,5 tys. m² powierzchni znalazło się wszystko to, czego szuka nie tylko przybywający z daleka turysta. To także doskonałe miejsce do organizacji konferencji, sympozjów czy spotkań biznesowych. Do dyspozycji gości jest hotel dla 150 osób wraz z restauracją, zespół basenów oraz obiekty sportowo-rekreacyjne. Każdy będzie mógł skorzystać z szeregu obiektów sportowych i usługowych m.in. fitness clubu, siłowni, jacuzzi, sauny, sali internetowej, a nawet solarium, salonu fryzjerskiego, kręgielni czy bilarda. Nie zabrakło także sali koncertowej z widownią dla 300 osób, w której będą organizowane różnego rodzaju imprezy kulturalne. Olbrzymią zaletą sali jest szklana ściana, dzięki której widzowie oglądający przedstawienie będą mogli także podziwiać rozpościerający się za nią las.

 

Dzisiejsza uroczystość otwarcia Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego na terenie Muzeum jest wymownym dowodem skutecznych dążeń Państwa instytucji do wykorzystania w pełni jej wielkiego potencjału oraz możliwości. – podkreślił w swoim wystąpieniu członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk – Nowoczesny, znakomicie zaprojektowany i wyposażony, wielofunkcjonalny kompleks z pewnością wpłynie znacząco na podniesienie atrakcyjności i rangi nie tylko samego skansenu, lecz także całego regionu sierpeckiego.

 

Droga do skansenu

Uroczyste otwarcie inwestycji było też okazją do podpisania porozumienia w sprawie budowy drogi w ciągu ulicy Narutowicza, łączącej muzeum z centrum miasta. Porozumienie zostało podpisane pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego, miastem Sierpc, gminą Sierpc i powiatem sierpeckim. Porozumienie zakłada m.in. przebudowę skrzyżowania z drogą powiatową nr 3770W (ul. Żeromskiego). Koszt planowanej inwestycji wyniesie około 7,1 mln zł, z czego 4 mln zł to środki z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Koszt Centrum Kulturalno-Rekreacyjne wyniósł prawie 55 mln zł, z czego ponad 43 mln zł to dofinansowanie unijne w ramach RPO WM 2007-2013, a 11 mln zł pochodziło z budżetu województwa mazowieckiego. Projekt był realizowany w partnerstwie z gminą Sierpc, miastem Sierpc, Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu oraz Teatrem Dramatycznym w Płocku.

 

Liczba wyświetleń: 524

powrót