Aktualności

Taryfikacja świadczeń opieki zdrowotnej

2016.03.07 15:05 , aktualizacja: 2016.03.10 10:51

Autor: Aleksandra Święcka, Departament Zdrowia i Polityki Społecznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Prezentacja nt. świadczeń zdrowotnych fot.Agnieszka Stabińska
  • Ożywiona dyskusja o świadczeniach zdrowotnych fot.Agnieszka Stabińska
  • Dyskutowano o taryfikacji świadczeń fot.Michał Słaby
  • Dyrektorzy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych fot.Agnieszka Stabińska
  • Przedstawiciele podmiotów leczniczych, dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest podmiotem tworzącym lub właścicielem fot.Agnieszka Stabińska

Kto powinien opracować standard postępowania w danej procedurze medycznej? Do kogo należy decyzja czy informacje będą zaliczane do najczęściej, przeciętnie bądź standardowo stosowanych? – to jedne z zagadnień poruszanych podczas dzisiejszej dyskusji z udziałem przedstawicieli zarządu województwa – marszałka Adama Struzika oraz  członek zarządu Elżbiety Lanc.

 

W spotkaniu, które odbyło się 7 marca w urzędzie marszałkowskim, wzięli także udział reprezentanci Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i podmiotów leczniczych, dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest podmiotem tworzącym lub właścicielem.  

 

Świadczenia zdrowotne

Przedstawiciele AOTMiT zaprezentowali świadczeniodawcom zalety aktywnego udziału w procesie wyceny świadczeń opieki zdrowotnej. Ich metodyka tworzona jest w oparciu o dotychczasowe doświadczenia krajowe oraz zagraniczne.

Marszałek Adam Struzik zachęcił kierowników podmiotów leczniczych do nawiązania współpracy z instytucją podkreślając, że rzetelna wycena – niezbędny warunek dla zapewnienia nowoczesnej opieki medycznej oraz właściwego funkcjonowania podmiotów leczniczych – możliwa będzie jedynie przy pozyskaniu danych od jak największej liczby świadczeniodawców. Warto podkreślić, że współpraca podmiotów leczniczych z AOTMiT jest dobrowolna.

Rozmawiano też o trudnej sytuacji finansowej podmiotów leczniczych w województwie mazowieckim, która jest spowodowana głównie niedostatecznym finansowaniem, w tym zbyt niską wyceną wielu  obszarów świadczeń opieki zdrowotnej.

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 633

powrót