Aktualności

Nowa baza HEMS na Mazowszu

2016.03.07 15:35 , aktualizacja: 2016.03.08 13:36

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Robert Gałązkowski fot.Agnieszka Stabińska
  • Po podpisaniu umowy czas na gratulacje fot.Agnieszka Stabińska
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc omówiłą bieżącą sytuację w służbie zdrowia na Mazowszu fot.Agnieszka Stabińska
  • Dyrektor Gałązkowski udziela wywiadu lokalnym mediom fot.Agnieszka Stabińska
  • Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Robert Gałązkowski prezentuje lokalizacje baz w kraju fot.Agnieszka Stabińska
  • Sygnatariusze porozumienia fot.Agnieszka Stabińska

Do końca 2017 r. w Sokołowie Podlaskim powstanie baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Środki na jej budowę pochodzić będą z budżetu województwa mazowieckiego. Docelowo Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy na inwestycję 6 mln zł (blisko 2,3 mln zł w br. i ponad 3,7 mln zł w 2017 r.).

 

Umowę na realizację przedsięwzięcia podpisali, 8 marca, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Robert Gałązkowski. W spotkaniu uczestniczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

– Dzięki budowie bazy w Sokołowie Podlaskim praktycznie całe Mazowsze znajdzie się w zasięgu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Będzie to już trzecia baza na terenie naszego regionu. Pozostałe dwie działają już w Płocku i Warszawie. Na realizację tego przedsięwzięcia przeznaczymy z naszego budżetu 6 mln zł – podkreślił marszałek Adam Struzik.

– Te 6 mln zł, które przeznaczymy na budowę bazy śmigłowcowej w Sokołowie Podlaskim, to inwestycja w bezpieczeństwo pacjentów. Bardzo się cieszymy, że możemy wspierać tak ważne dla zdrowia i życia mieszkańców naszego regionu przedsięwzięcia – dodała członek zarządu Elżbieta Lanc.

Dwuetapowa inwestycja

Do końca września br. powstanie baza tymczasowa. Koszty przedsięwzięcia pokryje SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W ramach pierwszego etapu wybudowane będą niektóre elementy bazy docelowej: strefa końcowego podejścia i startów śmigłowca (FATO) oraz ogrodzenie. Te elementy, jak również opracowanie  dokumentacji projektowej i rejestracyjnej bazy, sfinansuje samorząd województwa.

Budowa bazy docelowej ma zakończyć się w 2017 r. W ramach projektu powstaną m.in.. hangar, zaplecze operacyjno-socjalne, stacja paliw oraz płyta przedhangarowa z dwoma miejscami postojowymi. Przy wsparciu środków z budżetu województwa zakupione będzie także wyposażenie medyczne i warsztatowe.

Baza będzie działać w godzinach 7.00-20.00. W skład zespołu ratownictwa medycznego wejdą: pilot, lekarz i ratownik medyczny.

 

Śmigłowcowe służby na Mazowszu

Baza w Sokołowie Podlaskim to jedna z czterech nowych lokalizacji. Ich tworzenie ma służyć przede wszystkim poprawie dostępności do śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego w wybranych rejonach Polski. Chodzi zwłaszcza o te obszary, które nie są aktualnie objęte 60-kilometrowym zasięgiem operacyjnym lotniczego pogotowia ratunkowego. W praktyce przełoży się to na skrócenie czasu udzielenia pomocy medycznej w przypadku nagłego zdarzenia oraz przetransportowania osób poszkodowanych do szpitala.

– Dzisiaj bolączką systemu ratunkowego jest to, że bardzo często pacjent z obrażeniami wielonarządowymi, w stanie zagrożenia życia trafia do najbliższego szpitala, gdzie wielokrotnie nie jest możliwa pełna diagnostyka. Śmigłowiec ma tę przewagę, że w krótkim czasie 20-30 minut może przetransportować pacjenta do ośrodków klinicznych – zaznaczył dyrektor LPR dr n. med. Robert Gałązkowski.

 

Liczba wyświetleń: 587

powrót