Aktualności

OSP przed szansą na dotacje

2016.03.14 12:20 , aktualizacja: 2016.03.14 12:34
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Samochód strażacki fot. archiwum UMWM
Infografika fot. archiwum UMWM

Dobre wieści dla mazowieckich strażaków. Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłosił nabór wniosków na unijne dofinansowanie dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Do rozdysponowania w ramach konkursu jest ponad 6 mln zł. Otrzymane wsparcie można przeznaczyć na zakup specjalistycznych wozów lub sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Konkurs potrwa do 30 maja br.

Tysiące ochotników

Na Mazowszu działa 1961 Ochotniczych Straży Pożarnych. Spośród nich prawie 500 jednostek należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Tylko w 2015 r. strażacy wpisani do KSRG wyjeżdżali do różnego rodzaju zdarzeń, w tym pożarów, prawie 34 tys. razy. Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat wspiera mazowieckie OSP. Tylko w latach 2006–2012 na zakup różnego rodzaju samochodów pożarniczych i specjalistycznego sprzętu czy umundurowania strażackiego trafiło prawie 60 mln zł. W tym roku mazowieckie OSP będą mogły skorzystać z m.in. środków unijnych. Do zdobycia jest 6 mln zł.

Na co można otrzymać unijne wsparcie?

Otrzymaną dotację można przeznaczyć m.in. na zakup wozów strażackich wraz ze sprzętem do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof. Oprócz tego jednostki OSP mogą także uzupełnić swoje zasoby o specjalistyczny sprzęt: pompy pożarnicze, zestawy do ratownictwa technicznego i medycznego oraz agregaty prądotwórcze. Dofinansowanie można także przeznaczyć na zakup wyposażenia ochrony przeciwpowodziowej oraz ratownictwa: wodnego, wysokościowego, chemiczno-ekologicznego i poszukiwawczo-ratowniczego.

Chcemy wspomóc strażaków w zakupie sprzętu i samochodów. Mamy świadomość, że tu ciągle potrzebne jest wsparcie. Chcemy pomagać w szczególności tym jednostkom, które należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. One mają naprawdę ogromne znaczenie w zabezpieczaniu naszego województwa, dlatego tak ważne jest ich ciągłe doposażanie w nowy, dobry sprzęt – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Co, gdzie i jak?

O wsparcie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, a także jednostki OSP z województwa mazowieckiego. Konkurs prowadzi Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Wnioski należy składać tylko w formie elektronicznej do 30 maja br. przez formularz dostępny na stronie www.funduszedlamazowsza.eu. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020, Działanie 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu. W sumie, w całej perspektywie, na wzmocnienie potencjału OSP zarezerwowano 2,95 mln euro, czyli prawie 13 mln zł.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 732 kB, Liczba pobrań: 166

Liczba wyświetleń: 845

powrót