Aktualności

Wsparcie dla chorych na mukowiscydozę

2016.04.21 15:25 , aktualizacja: 2016.04.22 11:22

Autor: oprac.na podst.mat.Biura Prasowego UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Marszałek Adam Struzik sprawdza postęp prac fot.Michał Słaby
  • Budynek  szpitala w Dziekanowie Leśnym fot.Michał Słaby
  • Centrum leczenia musowiscydozy powstaje w Dziekanowie Leśnym fot.Michał Słaby
  • jedno z momieszczeń centrum fot.Michał Słaby

Trwa budowa największego w Polsce i jedynego na Mazowszu Centrum Leczenia Mukowiscydozy. Roboty budowlane rozpoczęły się na początku roku i przebiegają w szybkim tempie. Otwarcie ośrodka, a także rozpoczęcie leczenia pierwszych małych pacjentów będzie możliwe już w październiku br.

 

Inwestycja finansowana jest z budżetu województwa mazowieckiego. Jej koszt to ponad 9 mln zł. Marszałek Adam Struzik odwiedził plac budowy, by ocenić postępy prac.

 

Mukowiscydoza

Należy do grupy rzadkich i ciężkich chorób. Jej diagnoza musi być prowadzona nie tylko przez doświadczony zespół, ale też w specjalistycznym ośrodku. Nowoczesny oddział, na którym będą leczeni chorzy na mukowiscydozę powstaje w Dziekanowie Leśnym. Placówka położona jest w rejonie i mikroklimacie Puszczy Kampinoskiej, co sprzyja leczeniu  dzieci z niewydolnością oddechową. Opiekę medyczną sprawować będzie zespół, który dotychczas zajmował się tą chorobę w Zakładzie Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

 

Stan prac

Ośrodek powstaje w istniejącym skrzydle szpitala w Dziekanowie Leśnym, w pawilonie IVA. Remont obejmuje wszystkie poziomy i pomieszczenia. Modernizowanych jest ponad 1800 m2. Ośrodek zajmie trzy kondygnacje. Na parterze powstaną pokoje czasowego pobytu rodziców pacjentów, pracownie badań czynnościowych, a także szatnie dla personelu. Oddział pobytowy zlokalizowany będzie na I piętrze. Znajdzie się tam dwanaście pokoi, umożliwiających jednoczasową hospitalizację 20 pacjentów, w tym nawet 12 z mukowiscydozą. We wszystkich salach chorych będą osobne łazienki. Na drugim piętrze planowane jest utworzenie ambulatorium w systemie rooming-in, a także pokoi badań dla pacjenta z rodziną, diagnostyczno-zabiegowych, punktu pielęgniarskiego oraz pomieszczeń biurowych. Obiekt będzie pozbawiony barier komunikacyjnych, dzięki czemu osoby niepełnosprawne nie będą miały problemów z poruszaniem się po nim.

 

Pełna opieka

W budynku oprócz oddziału mukowiscydozy znajdzie się także pierwsza w Polsce nowoczesna poradnia leczenia mukowiscydozy przyjmująca pacjentów w systemie rooming-in. Centrum dysponować będzie profesjonalną aparaturą pozwalającą na prowadzenie diagnostyki chorób układu oddechowego oraz działalności naukowo-dydaktycznej. Dla rodziców małych pacjentów dostępne będą pokoje hotelowe oraz punkt wsparcia socjalnego prowadzony przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą.

 

Ośrodek leczenia mukowiscydozy na Mazowszu powstaje dzięki współpracy pomiędzy Instytutem Matki i Dziecka, samorządem województwa, Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą oraz szpitalem w Dziekanowie Leśnym.

Liczba wyświetleń: 485

powrót