Aktualności

Mazowieccy Liderzy Ochrony Zdrowia 2016

2016.05.05 11:40 , aktualizacja: 2016.05.25 09:52

Autor: opr.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Brylantowy Lider 2016 – prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek fot.Michał Biel
Tytuł Złotego Lidera w kategorii Działalność na Rzecz Pacjenta – Ośrodkowi Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej w Otwocku Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. fot.Michał Biel

Poszukiwanie i nagradzanie najcenniejszych inicjatyw oraz postaw w ochronie zdrowia to idea przyświecająca projektowi Liderzy Ochrony Zdrowia. W dziesiątej edycji plebiscytu 2 statuetki trafiły na Mazowsze – do placówek i osób szczególnie troszczących się o pacjenta oraz innowatorów w ochronie zdrowia.

 

Plebiscyt ma otwartą, ogólnopolską formułę. Nagrody przyznawane są w 4 kategoriach: Innowacyjne Pomysły w Ochronie Zdrowia, Promocja Zdrowia i Profilaktyka, Skuteczne Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, Działalność na Rzecz Pacjenta. Dodatkowo każdego roku kapituła przyznaje również nagrodę specjalną Brylantowego Lidera Ochrony Zdrowia za wyjątkowe zasługi w tym obszarze. Organizatorem i mecenasem konkursu jest czasopismo Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia.

 

Promocja najlepszych praktyk

Doceniane są szczególnie szlachetne i ponadprzeciętne zasługi na polskim rynku ochrony zdrowia, innowacyjne pomysły, najciekawsze inicjatywy,  pomysłowość, zaangażowanie i pasja pracy. W tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu kapituła przyznała tytuł Złotego Lidera w kategorii Działalność na Rzecz Pacjenta – Ośrodkowi Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej w Otwocku Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. Za wyjątkowe zasługi Brylantowego Lidera 2016 otrzymał prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek.

Zdaniem dr. inż. Zygmunta Kamińskiego, dyrektora Rady Naukowej Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia laureaci konkursu są żywym dowodem na to, że dzięki zaangażowaniu i pasji można zrealizować najbardziej ambitny cel oraz pokonać każdą barierę.

 

Laudacje

W uzasadnieniach przyznanych wyróżnień jury konkursowego czytamy:

Brylantowy Lider 2016 – prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, kierownik Oddziału Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, Dyrektor Interwencyjnego Centrum Neuroterapii

„Uwielbiany i ceniony przez pacjentów (…); nie tylko rewelacyjny specjalista, ale też człowiek, który potrafi naładować pozytywną energią”, „wspaniały, mądry człowiek i lekarz z prawdziwego powołania”, „cudotwórca w swojej branży”; poważany w środowisku naukowym: autor ponad 140 prac oryginalnych ogłoszonych w piśmiennictwie krajowym i zagranicznym; autor, współautor lub redaktor 30 książek; wykonał 3000 skomplikowanych operacji tętniaka mózgu, nie wspominając o tysiącach innych operacji. Jako jeden z nielicznych na świecie przeprowadził serię operacji mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii; pierwszy w Polsce, wspólnie z neurochirurgami z USA, przeprowadził operacje głębokiej stymulacji mózgu chorych z chorobą Parkinsona; kierował i był wykonawcą wielu programów naukowych realizowanych przez Komitet Badań Naukowych. Wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi oraz dwukrotnie – nagrodą Ministra Zdrowia. Kliniczny Koordynator Oddziału Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego i Kierownik Kliniki. Inicjator pierwszego w Europie i drugiego na świecie Interwencyjnego Centrum Neuroterapii, współtwórca Centrum Neuroradiochirurgii Gamma Knife; światowy autorytet w neurochirurgii; lekarz, naukowiec, wielki człowiek …”.

 

Złoty Lider: Ośrodek Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej w Otwocku Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

 „Tu splatają się poczucie bezpieczeństwa i stawianie sobie realnych wyzwań, dialog, przyjaźń, tolerancja (…);  Inspirowany skandynawskimi rozwiązaniami ośrodek niekonwencjonalnie podchodzi do leczenia młodzieży z zaburzeniami psychotycznymi, nastroju, adaptacyjnymi i związanymi ze stresem. Holistyczne podejście do pacjenta uwzględnia wspólne budowanie programu we współpracy z pacjentem i zespołem specjalistów oraz bliską współpracę z rodziną i działania środowiskowe. Tutaj pacjentów się nie leczy, ale wzmacnia ich wewnętrzną siłę i przywraca nadzieję, dzięki czemu są w stanie stawić czoła wrogowi. Dodatkowo ośrodek angażuje się w podnoszenie świadomości na temat zdrowia psychicznego – wydając książki, tworząc spektakle, organizując wystawy”.

 

Gala Liderów Ochrony Zdrowia, podczas której ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody, odbyła się w kwietniu w Warszawie. Liderów wybrała kapituła złożona z kilkunastu wybitnych osobowości świata medycyny. Projekt był częścią „Forum Inowacyjna Ochrona Zdrowia”, dwudniowej konferencji, w której wzięło udział 1100 przedstawicieli tego sektora.

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 987

powrót