Aktualności

Zdrowie tematem posiedzenia komisji

2016.05.25 13:05 , aktualizacja: 2016.05.31 15:06

Autor: Agnieszka Rawa, OR, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Adam Struzik na posiedzeniu komisji fot.Sylwia...

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów był projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej  oraz niektórych innych ustaw.

 

Projekt ten został negatywnie zaopiniowany przez Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Marszałek Adam Struzik krytycznie odniósł się do propozycji Ministerstwa Zdrowia związanej z finansowaniem przez jednostki samorządu terytorialnego świadczeń zdrowotnych. W jego ocenie ustawodawca nie przewidział w projekcie kto ma decydować, za jakie świadczenia miałyby płacić samorządy oraz do jakiej grupy odbiorców byłyby one kierowane.

 

Marszałek mówił także o zadłużeniu jednostek ochrony zdrowia, konieczności podwyższenia składki zdrowotnej oraz obecnych działaniach wspierających, jakie podejmują jednostki samorządu terytorialnego względem podmiotów leczniczych.

 

Marszałek krytycznie wypowiedział się też w kwestii pokrywania przez samorządy ujemnych wyników finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W ocenie marszałka Adama Struzika proponowane rozwiązania nie rozwiążą problemu dotyczącego niedofinansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, tylko go pogłębią. Gospodarz Mazowsza zaapelował do resortu zdrowia o ponowne przeanalizowanie zaproponowanych zmian.

Liczba wyświetleń: 296

powrót