Aktualności

Wyjazdowa Komisja ENVE

2016.06.09 15:10 , aktualizacja: 2017.01.31 10:46

Autor: Katarzyna Mańska, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Członkowie Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Europejskiego Komitetu Regionów, uczestniczyli w zorganizowanej w Danii wizycie studyjnej, poświęconej prywatnym i publicznym inicjatywom dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym. Delegaci gościli m. in. w Rudersdal na zaproszenie burmistrza Jensa Ive, pełniącego w Komitecie Regionów funkcję przewodniczącego duńskiej delegacji. Wśród nich był również marszałek Adam Struzik.

 

Zakład KARA/NOVEREN

Należy do 9 gmin położonych 30 km na południowy zachód od Kopenhagi. Zakład obsługuje blisko 400 000 mieszkańców i 20 500 firm. Jego wydajność roczna to około 350 000 ton. KARA/NOVEREN zajmuje się przetwórstwem odpadów oraz recyklingiem papieru i kartonu. Członkowie komisji zwiedzili przedsiębiorstwo i zapoznali się z jego działalnością. Było to bardzo ciekawe, ponieważ Duńczycy słyną z ekologicznego stylu życia i ich nowoczesne spalarnie obecnie spalają już ponad połowę generowanych przez mieszkańców odpadów.

 

Eko

Marszałek Adam Struzik wraz z pozostałymi uczestnikami wizyty zapoznał się z projektem Nordhavn. Jest to przykład optymalnego wykorzystania zasobów, recyklingu zasobów i gospodarki o obiegu zamkniętym. Dla przykładu – ziemia pochodząca z budowy metra w Kopenhadze jest ponownie wykorzystywana przy tworzeniu obszaru Nordhavn. Projekt zwiększy powierzchnię miasta o milion metrów kwadratowych. Według planów Nordhavn będzie niewielką zasobooszczędną dzielnicą – miejscem zużywającym mniej wody oraz energii cieplnej i elektrycznej. Znaczna część istniejących budynków w centrum Nordhavn zostanie ponownie wykorzystana. Planowane jest utworzenie zakładu recyklingu, w którym materiały pochodzące ze starych budynków będą kruszone i wykorzystane w nowych konstrukcjach. W tym okręgu cała woda deszczowa będzie lokalnie wykorzystywana, np. poprzez tworzenie zielonych dachów i/lub poprzez wdrażanie środków retencji wód na ulicach i w przestrzeni miejskiej.

 

Liczba wyświetleń: 425

powrót