Aktualności

Dla lepszego wdrażania prawa ochrony środowiska UE

2016.09.14 09:45 , aktualizacja: 2017.01.31 10:46
Autor: Katarzyna Janiszewska (KM), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Marszalek Adam Struzik w trakcie seminarium Komisji ENVE KR Fot. Katarzyna Janiszewska

Trzynastego września marszałek Adam Struzik wziął udział w odbywającym się w Brukseli seminarium dotyczącym Przeglądu Wdrażania Środowiskowego (EIR), jego znaczenia dla miast i regionów. Spotkanie zorganizowały wspólnie Komisja ENVE oraz Specjalistyczna Platforma Kooperacji w obszarze Środowiska Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów (CoR/EC Technical Platform for Cooperation on the Environment).

 

Po co to wszystko?

W maju br. Komisja Europejska rozpoczęła dwuletni Przegląd Wdrażania Środowiskowego, który zaowocuje pierwszym kompleksowym raportem na temat stanu zaawansowania wdrażania kluczowych polityk środowiskowych. Pozwoli także na stworzenie map sukcesów i problemów w realizacji przepisów prawnych na podstawie raportów szczegółowych z 28 krajów członkowskich. Do końca roku Komisja Europejska opublikuje pierwszą serię raportów krajowych wraz z identyfikowanymi wspólnymi wyzwaniami krajów członkowskich.

 

Pierwsze ustalenia

Komisja Europejska, dostrzegając rolę władz lokalnych i regionalnych, stawia na ścisłą wymianę wiedzy z Komitetem Regionów. Dlatego podczas seminarium skoncentrowano się na głównych wyzwaniach pojawiających się we wdrażaniu prawa środowiskowego na poziomie lokalnym i regionalnym. Uczestnicy, pracując w grupach, określili najważniejsze zagadnienia oraz rozwiązania pomocne w przeprowadzeniu przeglądu. Podczas sesji plenarnej ustalenia te zaprezentowano przedstawicielom instytucji UE.

Liczba wyświetleń: 409

powrót