Aktualności

Informatyzacja opieki zdrowotnej

2016.09.14 12:50 , aktualizacja: 2016.09.15 11:33

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Za stołem prezydialnym dyrektorzy szpitali oraz marszałek Adam Struzik Fot. Elżbieta Kownacka
Beneficjenci w trakcie podpisywania umowy Fot. Elżbieta Kownacka
marszałek podpisuje umowę Fot. arch. MJWPU
Umowę podpisuje dyrektor szpitala w Ciechanowie Fot. arch. MJWPU

Dzięki funduszom unijnym pacjenci Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mławie skorzystają z e-usług medycznych. Na zastosowaniu nowoczesnych technologii zyskają też lekarze i kontrahenci szpitali.

 

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego placówki otrzymały w sumie 8 mln zł wsparcia ze środków unijnych. Umowy o dofinansowanie projektów podpisali marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci.

 

W ciechanowskim szpitalu

E-skierowanie, e-zwolnienia, e-recepta czy e-kolejka to usługi, z których już wkrótce będą mogli korzystać pacjenci. Unijne wsparcie pozwoli na rozbudowę istniejącego w placówce systemu informatycznego. Zaplanowano również uruchomienie portalu informacyjnego, z którego pacjenci dowiedzą się m.in. o sposobach zapobiegania chorobom, przebiegu leczenia, a także będą mogli wypełnić ankietę dotyczącą zadowolenia ze świadczonych usług (tzw. e-ankieta).

 

Projekt przewiduje również zakup systemu do rejestrowania przebiegu zabiegów operacyjnychtakie nagranie będzie mogło później służyć do celów szkoleniowych. Dodatkowo, blok operacyjny zyska cyfrowe stacje podglądowe, umożliwiające sprawdzanie na bieżąco zdjęć rentgenowskich. Fundusze unijne zainwestowane zostaną także w technologię do prowadzenia wideokonferencji i wideokonsultacji z innymi placówkami oraz system do archiwizowania wyników badań USG. Będzie on uzupełnieniem dotychczasowej archiwizacji zdjęć RTG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Wartość przedsięwzięcia to 5,1 mln zł, z czego ponad 4 mln zł to dofinansowanie unijne.

 

W mławskim szpitalu

Środki unijne pozwolą na wprowadzenie m.in. e-usług i elektronicznego obiegu dokumentacji medycznej. Umożliwi to wymianę informacji między różnymi placówkami. W ramach projektu rozbudowane zostanie środowisko teleinformatyczne szpitala. Pojawi się centralny system archiwizacji danych, który będzie gromadził w jednym miejscu wyniki badań diagnostycznych, obrazy rentgenowskie oraz dane ze wszystkich urządzeń medycznych.

 

Dostęp do pełnej dokumentacji o stanie zdrowia pacjenta ułatwi i przyspieszy podjęcie decyzji o przebiegu leczenia przez lekarza prowadzącego. Pacjent z kolei otrzyma zdalny dostęp m.in. do historii swojej choroby, wizyt, wyników badań, zaleceń i recept. Będzie mógł drogą elektroniczną zapisywać się, odwoływać bądź zmieniać termin wizyty u specjalisty. Platforma e-usług dostępna będzie także na urządzeniach mobilnych. Całkowita wartość projektu wyniesie 5,3 mln zł. Z unijnych środków pozyskano 4,2 mln zł.

Liczba wyświetleń: 502

powrót