Aktualności

Pieniądze dla szpitali i muzeów

2016.10.24 15:35 , aktualizacja: 2016.10.24 15:51
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
pieniądze i tabletki fot. arch. UMWM

Ponad 7 mln zł z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali oraz instytucji kultury. Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego. Środki zostaną przeznaczone na kolejne remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu. Wszystko dzięki stabilnej sytuacji finansowej Mazowsza.

 

– Mazowsze to najszybciej rozwijający się region Unii Europejskiej. Stabilna sytuacja finansowa i prężnie działająca gospodarka sprawiają, że możemy co jakiś czas wygospodarować dodatkowe środki na zakup sprzętu czy przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych w naszych szpitalach i instytucjach kultury. Dziś w Mazowszu drzemie olbrzymi potencjał rozwojowy, z którego warto korzystać – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Wsparcie dla szpitali

– Po raz kolejny udało nam się wygospodarować dodatkowe środki dla naszych szpitali. Wsparcie przekraczające 5 mln zł trafi aż do 12 placówek. Zakupią one nie tylko niezbędny sprzęt, ale także przeprowadzą prace remontowe czy termomodernizacyjne – dodała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

800 tys. zł otrzyma Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu na remont i wykonanie prac izolacyjnych w budynku przy ul. Koszykowej 79A w Warszawie. W obiekcie tym działa obecnie Poradnia dla Osób z Autyzmem Dziecięcym oraz Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. Poradnie prowadzą kompleksową i specjalistyczną rehabilitację.

 

Blisko 723 tys. zł pochłonie termomodernizacja pawilonów SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym. Zadanie to będzie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wykonana zostanie modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, ocieplone ściany, stropy i stropodachy, a także wymieniona stolarka okienna i drzwiowa.

 

Z kolei do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego trafi 693 tys. zł. Środki pochłonie modernizacja hydroforni. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 200 tys. zł na zakup zasilacza UPS do angiografu (67 tys. zł) oraz naprawę tomografu komputerowego (ponad 133 tys. zł).

 

Ponad 762 tys. zł otrzyma Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS na zakup specjalistycznej aparatury obrazowej i diagnostycznej do tworzonego zakładu onkologii kobiecej.

 

Natomiast Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku będzie mógł zagospodarować 460 tys. zł na zakup aparatu USG do Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

 

Wsparcie trafi także do Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. B. Borzym w Radomiu. Szpital otrzyma w sumie ponad 401 tys. zł na dokończenie prac remontowych w pawilonach 1 i 5 (225 tys. zł) oraz na częściowe utwardzenie dróg i parkingów znajdujących się na terenie placówki (ponad 176 tys. zł).

 

Ponad 536 tys. zł będzie miał do dyspozycji Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Środki te pozwolą wymienić oświetlenie na energooszczędne oraz instalacje systemu zarządzania oświetleniem. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

 

Wymiana oświetlenia na energooszczędne będzie przeprowadzona także w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. Placówka otrzyma na ten cel blisko 208 tys. zł z budżetu Mazowsza. Również ta inwestycja będzie współfinansowana ze środków WFOŚiGW w Warszawie.

 

Sprzęt i aparaturę medyczną będzie mógł kupić rónież Samodzielny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. T. Dunina w Rudce. Dotacja w wysokości 175 tys. zł pozwoli zakupić m.in.: wideobronchofiberoskop wraz z torem wizyjnym i videoprocesorem obrazu HD+ czy głowicę sektorową do badań echokardiograficznych dorosłych.

 

Z kolei Szpital Mazowiecki w Garwolinie otrzyma blisko 70 tys. zł na termomodernizację budynku technicznego. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, a także wykonane opaski wokół budynku. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków WFOŚIGW w Warszawie.

 

Dodatkowe środki trafią także do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Blisko 75 tys. zł szpital przeznaczy na wymianę stolarki drzwiowej i okiennej oraz termomodernizację ścian i stropodachów budynku kotłowni. Inwestycja będzie współfinansowana przez WFOŚiGW w Warszawie.

 

Wsparcie dla placówek kultury

Dodatkowe środki finansowe z budżetu Mazowsza trafią do instytucji kultury. Ponad 2 mln przeznaczonych zostanie na dotacje dla m.in. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

 

1,5 mln zł otrzyma Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” na zakup systemu nagłośniowego i oświetleniowego na potrzeby koncertów wyjazdowych.

 

Szydłowieckie Muzeum Instrumentów Ludowych dotację w wysokości ponad 178 tys. zł przeznaczy na zakup samochodu osobowo-dostawczego do przewożenia eksponatów (150 tys. zł) oraz zakup akwareli Jacka Malczewskiego „Mężczyzna grający na skrzypcach” („Skrzypek”) o wartości ponad 28 tys. zł). Do Muzeum Wsi Radomskiej trafi 140 tys. zł na zakup kosiarki samojezdnej wraz z osprzętem.

 

Wsparcie otrzyma także Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie. 210 tys. zł pozwoli zakupić samochód dostawczy oraz serwer rack’owy wraz z oprogramowaniem i osprzętem.

 

Pieniądze trafią też do warszawskich muzeów. Muzeum Niepodległości otrzyma blisko 20 tys. zł na zakup rzeźb Zofii Pociłowskiej, które stanowić będą element stały ekspozycji w Muzeum Więzienia Pawiak. Z kolei Państwowe Muzeum Etnograficzne kupi kolekcję polskiej sztuki ludowej ze zbiorów Andrzeja Delinikajtisa.

 

Liczba wyświetleń: 501

powrót