Aktualności

Ambasadorki branży mleczarskiej

2016.11.16 15:00 , aktualizacja: 2016.11.16 15:28

Autor: oprac.WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • wspólna pamiątkowa fotografia fot. Michał Słaby
  • spotkanie w urzędzie marszałkowskim fot. Michał Słaby
  • marszałek Adam Struzik gratuluje nowo wybranym ambasadorkom branży mleczarskiej fot. Michał Słaby

Mleko krowie towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat i do dziś jest podstawą odżywiania w wielu domach. Szczególnie cenne jest w nim białko – podstawowy składnik budulcowy komórek i tkanek oraz wapń, którego rola w rozwoju kośćca jest nie do przecenienia. Promocją wiedzy o właściwościach odżywczych mleka i jego przetworów zajmuje się m.in. Królowa Mleka. Z nią i księżniczkami spotkał się marszałek Adam Struzik.

 

Nowo wybrana Królowa Mleka – Karolina Matusiak ma 20 lat. Urodziła się w Kościerzynie, dorastała w Kutnie w środowisku rolniczym. Jej rodzina od pokoleń zajmuje się rolnictwem, głównie w obszarze produkcji mleczarskiej, także wytwarzanej w sposób ekologiczny. Karolina jest studentką Szkoły Głównej Handlowej i mieszka w Warszawie. Oprócz niej korony otrzymały dwie Księżniczki Mleka 2017: Izabella Czaplejewicz i Urszula Ostaszewska. Obie dorastały w rodzinach z rolniczymi tradycjami. Pierwsza z nich studiuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na kierunku zootechnika, marzy też o weterynarii. Urszula Ostaszewska pochodzi z Mazowsza. Obecnie jest na siódmym semestrze kierunku Bioinżynieria Produkcji Żywności Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W ramach wymiany studenckiej Erasmus studiowała inżynierię rolniczą na Politechnice w Cartagenie w Hiszpanii.

 

Projekt Królowa Mleka

To sposób na propagowanie właściwego żywienia i zdrowego stylu życia. Jedną z misji jest także edukacja dzieci i młodzieży. Do udziału w konkursie na królową zapraszane są młode, wykształcone Polki. Choć nazwisko Królowej Mleka 2017 poznaliśmy 24 października podczas targów Mleko-Expo 2016 to koronacja odbyła się dziś. Tuż po uroczystości ambasadorki branży mleczarskiej rozmawiały z marszałkiem Adamem Struzikiem o planach na nadchodzący rok „panowania”, który rozpoczyna się dla nich 1 stycznia 2017 r. 

 

Początki…

Konkurs ma długą tradycję w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, kilku innych krajach europejskich, a także w Ameryce Południowej. Również w Polsce partnerzy projektu uznali, że cały łańcuch dostaw artykułów mleczarskich – począwszy od pozyskania mleka, poprzez jego przetworzenie, po sprzedaż i konsumpcję – powinien być wspierany przez ambasadora. Pierwszą polską Królową Mleka wybrano jesienią 2013 r. Całoroczna aktywność królowej i księżniczek ma podkreślać wagę czynnika zdrowotnego w diecie, który jest ważny zwłaszcza w odniesieniu do młodego pokolenia.

Liczba wyświetleń: 560

powrót