Aktualności

Eko-centrum edukacyjne

2016.12.05 11:20 , aktualizacja: 2016.12.06 09:06

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Nieruchomość w Kaliskach fot. Daniel Pióro
  • Podpisanie Aktu notarialnego fot. Daniel Pióro
  • Wspólne zdjecie przed Domem dziecka fot. Starostwo Powiatowe w...

Samorząd Województwa Mazowieckiego kupi od powiatu węgrowskiego wybudowany w 1904 r. Pałac Paderewskich w Kaliskach. Powstanie w nim m.in. Mazowieckie Centrum Edukacji Ekologicznej im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich. Koszt przedsięwzięcia to 3,6 mln zł.

 

Dziś w Kaliskach marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska podpisali akt notarialny. Pomysł odkupienia od władz powiatu węgrowskiego nieruchomości w Kaliskach na potrzeby Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych pojawił się 2 lata temu. Przez ten czas trwały rozmowy z władzami powiatu.

 

Nieruchomość w Kaliskach

Zajmuje działkę leśną o powierzchni 14,73 ha, od zachodu sąsiadującą bezpośrednio z rzeką Liwiec. Znajduje się na niej zespół willowy Pałac Paderewskich z 1904 r. Teren przyległy to działka leśna z aleją świerkową o powierzchni ponad 7 ha, która w przyszłości może pełnić funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe. Drogi leśne mogą być wykorzystane do prowadzenia ciągów spacerowych, szlaków turystycznych czy ścieżek rowerowych.

Obecnie na terenie zespołu willowego działa Państwowy Dom Dziecka „Julin”. Powiat węgrowski przygotowuje się jednak do wybudowania nowego domu dla jego podopiecznych. Wymaga to czasu, dlatego termin przekazania nieruchomości ustalono na koniec 2017 r.

 

Liczba wyświetleń: 498

powrót