Aktualności

Sposoby na depresję

2017.04.10 07:35 , aktualizacja: 2017.04.12 09:22

Autor: na podst. mat. org. oprac. WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • przy mównicy przemawia Elżzbieta Lanc Fot. Pracownia Vernalis –...
  • uczestnicy konferencji słuchają prezentacji Fot. Pracownia Vernalis –...
  • prelegentka opowiada o depresji, na pierwszym planie słuchacze Fot. Pracownia Vernalis –...
  • uczestnicy spotkania siedzą w sali Fot. Pracownia Vernalis –...
  • jedna z prelegentek przemawia na tle tablicy ze slajdami Fot. Pracownia Vernalis –...

To choroba, która może dotknąć każdego i jest przyczyną ogromnego cierpienia. Depresja była głównym tematem konferencji obchodzonej podczas Światowego Dnia Zdrowia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

 

Wartościowe prezentacje

Podczas wydarzenia pod hasłem „Depresja – porozmawiajmy o niej” uczestnicy wysłuchali prelekcji wielu ekspertów.

 

Część naukową rozpoczął lekarz psychiatra i seksuolog, psychoterapeuta z Oddziału Psychiatrycznego SPZOZ w Siedlcach Marek Dąbrowski, który przybliżył depresję w kontekście klinicznym. Zwrócił uwagę na typowe objawy choroby. Zaznaczył, jak jest groźna oraz dlaczego ważne jest jej zrozumienie i wieloaspektowe leczenie.

 

Na temat wsparcia psychologicznego dla osób z depresją oraz ich rodzin opowiedziała psycholog Wiesława Chalecka. Podkreśliła, że chorobie należy zapobiegać już od najmłodszych lat. Zasygnalizowała potrzebę prowadzenia rozmów z dzieckiem na temat porażek i strat.

 

Koordynator zespołu dyspozytorów medycznych Małgorzata Mielczarek skupiła się na epidemiologii prób samobójczych na terenie powiatu i miasta Siedlce. Po analizie materiału zespołów wyjazdowych przedstawiła kilka wniosków:

  • największy odsetek prób samobójczych odnotowano u osób pomiędzy 18 a 30 rokiem życia,
  • mężczyźni częściej niż kobiety podejmowali próby samobójcze zwłaszcza przez zadzierzgnięcie i samookaleczenie,
  • znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy może przyczynić się do uratowania życia pacjenta, który podjął próbę samobójczą.

 

Zwieńczeniem konferencji było przedstawienie oferty edukacyjnej siedleckiego „Medyka” przez doradcę zawodowego Agnieszkę Pątek-Gołębiowską. Był to również Dzień Otwarty Szkoły, podczas którego uczniowie i słuchacze prezentowali swoje umiejętności zawodowe w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Chętni skorzystali też z zabiegów kosmetycznych, masażu, instruktażu higieny jamy ustnej, opieki nad osobą chorą i niesamodzielną, pielęgnowania dziecka oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Wielu zaangażowanych

Konferencję zorganizowano przy współpracy partnerów: Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach,  Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „RM – Meditrans” w Siedlcach, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach.

 

Kilka słów o chorobie

Depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają przyjemność. Często towarzyszy jej niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez 2 tygodnie. U cierpiących na depresję można zaobserwować: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze.

 

 

Liczba wyświetleń: 541

powrót