Aktualności

Łochów, Pilawa, Mokobody – są miliony!

2017.07.20 13:45 , aktualizacja: 2017.07.21 08:00

Autor: Biuro Prasowe MJWPU, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • przy stole umowę podpisują władze gminy i zarządu województwa Pobierz: przy stole umowę podpisują władze gminy i zarządu województwa Reprezentanci gminy Łochów...
  • do zdjęcia pozują przedstawiciele gminy i samorządu Pobierz: do zdjęcia pozują przedstawiciele gminy i samorządu Władze gminy Łochów z...
  • przy stole siedzą ks. Stanisław Szymuś – proboszcz parafii w Mokobodach, wicemarszałek Janina Orzełowska, Dorota Dmowska-Paczuska – wójt gminy Mokobody Pobierz: przy stole siedzą ks. Stanisław Szymuś – proboszcz parafii w Mokobodach, wicemarszałek Janina Orzełowska, Dorota Dmowska-Paczuska – wójt gminy Mokobody Podpisanie umowy w urzędzie...
  • strony podpisujące umowę pozują do zdjęcia, w tle herby województwa i miasta Pobierz: strony podpisujące umowę pozują do zdjęcia, w tle herby województwa i miasta Umowę w Pilawie podpisały...

Termomodernizacja i odnawialne źródła energii – na te zadania do subregionu siedleckiego trafi 13 mln zł unijnego wsparcia. Decyzję Zarządu Województwa Mazowieckiego w tej sprawie potwierdziły jego przedstawicielki – wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc, które podpisały umowy z beneficjentami.

 

 

OZE w gminie Łochów

Ze wsparcia cieszą się mieszkańcy gminy Łochów, która w odnawialne źródła energii do końca 2018 r. zainwestuje ponad 9,8 mln zł z funduszy unijnych. W planach jest zakup i zamontowanie instalacji OZE, tj. instalacji solarnych w 555 budynkach mieszkalnych oraz budynku „Wspólnoty mieszkaniowej”. Poza tym projekt zakłada zamontowanie instalacji fotowoltaicznych w 218 budynkach mieszkalnych oraz kotłów na biomasę w 126.

 

Budowa tych mikroinstalacji zapewni zwiększenie stopnia wykorzystania OZE i przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

 

Efektywność energetyczna w gminie Pilawa

Już w drugiej połowie 2018 r. na terenie gminy Pilawa zwiększy się efektywność energetyczna czterech budynków użyteczności publicznej. Realizowany projekt obejmie budynki: Ochotniczej Straży Pożarnej w Puznówce, Szkoły Podstawowej w Gocławiu, Szkoły Podstawowej w Trąbkach, a także w Gimnazjum w Trąbkach. W każdym z nich beneficjent wykonana ocieplenie ścian zewnętrznych i stropów, wymieni stolarkę okienną i drzwiową, zamontuje nowe źródła ciepła wraz z instalacją grzewczą, a oświetlenie zamieni na energooszczędne. Poza tym w ramach zadania uda się zainstalować instalacje odnawialnych źródeł energii, m.in. pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne na potrzeby centralnego ogrzewania i energii elektrycznej.

 

Realizacja projektu wpłynie na zwiększenie efektywności energetycznej i bezpieczeństwa w budynkach oraz zapewni zmniejszenie kosztów zużycia energii. Efekty zastosowania OZE to także zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i ograniczenia degradacji środowiska.

 

Gmina Pilawa na projekt zyska ponad 3 mln zł dofinansowania.

 

 

Termomodernizacja dzwonnicy w Mokobodach

Do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jadwigi w Mokobodach trafi ponad 150 tys. zł wsparcia ze środków unijnych na wykonanie termomodernizacji budynku dzwonnicy przy zabytkowym kościele. W tzw. Domu Spotkań „Dzwonnica” zaplanowano prace inwestycyjne, tj.: ocieplenie ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów (nad piwnicą, parterem i piętrem), wymianę drzwi zewnętrznych i okien, a także wymianę oświetlenia na energooszczędne. Poza tym w ramach zadania parafia wymieni rury centralnego ogrzewania i grzejniki, a na dachu dzwonnicy zamontuje zestawy fotowoltaiczne.

 

Realizacja inwestycji poprawi efektywność energetyczną budynku oraz zmniejszy ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza.

Liczba wyświetleń: 824

powrót