Aktualności

Duże dofinansowanie do inwestycji drogowych

2018.02.02 12:25 , aktualizacja: 2018.02.02 13:46

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • droga wiejska źródło: pixabay.com
  • Marszałek Adam Struzik podpisuje umowy na wsparcie dla powiatów Marszałek Adam Struzik...
  • Marszałek Adam Struzik i przedstawiciele samorzadów lokalnych w trakcie konferencji prasowej po podpisaniu umów Marszałek Adam Struzik...
  • Licznie zgromadzeni uczestnicy konferencji prasowej, siedzą na sali w płockiej delegaturze UMWM Konferencja prasowa z...

Marszałek Adam Struzik podpisał pierwszych pięć umów na dofinansowanie inwestycji drogowych w powiatach płockim, gostynińskim, sierpeckim, żyrardowskim i sochaczewskim. To pierwsze tego rodzaju wsparcie z budżetu Mazowsza dla powiatów od kilku lat.

 

Wystarczyło dla wszystkich

– Po kilku latach przerwy wróciliśmy z programem skierowanym do powiatów. Mamy świadomość, że stan dróg w naszym województwie wciąż wymaga poprawy. Niestety, samorządy lokalne bardzo często nie dysponują wystarczającymi środkami, które mogłyby na ten cel przeznaczyć. Stąd decyzja o ich wsparciu środkami z naszego budżetu. Co mnie szczególnie cieszy, udało się dofinansować wszystkie zgłoszone inwestycje – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Nabór wniosków w ramach programu „Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych o istotnym zaznaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu” trwał od 1 października 2017 r. do 15 listopada 2017 r. Zgłoszonow sumie 36 projektów i każdy z nich otrzyma wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. Na realizację programu w latach 2017 i 2018 zarezerwowano aż 100 mln zł. Ale to nie cała kwota, która będzie przeznaczona na ten cel.

 

– Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych o istotnym zaznaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu to uzupełnienie od lat prowadzonych przez samorząd Mazowsza działań w obszarze poprawy stanu dróg lokalnych. Wiele udało się zrobić dzięki środkom unijnym. Tylko w ramach RPO WM 2007–2013 z Działania 3.1 do mazowieckich beneficjentów trafiły ponad 2 mld zł. Natomiast w tej perspektywie z działania 7.1 na poprawę stanu dróg lokalnych przeznaczonych zostanie około 145 mln zł – przypomina dyrektor departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich UMWM Marcin Wajda.

 

Pierwsza piątka

4,2 mln zł trafią do powiatu płockiego na przebudowę ponad 9,5-kilometrowego odcinka drogi powiatowej nr 2951W wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Z kolei powiat żyrardowski otrzymane blisko 4,2 mln zł przeznaczy na rozbudowę drogi powiatowej nr 3837W w ramach projektu „Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność inwestycyjną w powiecie sochaczewskim, gmina Teresin i powiecie żyrardowskim, gmina Wiskitki – etap III”. Wsparcie w wysokości ponad 3,2 mln zł na ten sam projekt trafi do powiatu sochaczewskiego. Kolejne 1,8 mln zł otrzyma powiat sierpecki na przebudowę 3-kilometrowego odcinka drogi powiatowej nr 5201W relacji Bonisław–Kędzierzyn w gminie Gozdowo. Natomiast powiat gostyniński otrzyma ponad 1,3 mln zł na przebudowę odcinka drogi powiatowej nr 1450W Gostynin–Lipianki w miejscowościach Choinek, Nagodów i Gostynin.

Liczba wyświetleń: 572

powrót