Aktualności

Siedlce. Hołd św. Janowi Pawłowi II

2018.05.21 12:00 , aktualizacja: 2018.05.21 15:55

Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • przedstawiciele samorzadu województwa odsłaniają szarfę z tablicy pamiatkowej z wizerunkiem Jana Pawła II Odsłonięcie tablicy...
  • w rzędzie stoją trzej przedstawiciele zarzadu województwa Samorząd województwa...
  • Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda wyświęca kaplicę szpitalną Kaplicę szpitalną wyświęcił...

Mazowieckiemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Siedlcach nadano imię świętego Jana Pawła II. – To prawdopodobnie jedyny szpital w Polsce, do którego Papież sam zadzwonił – podkreśliła dr Dorota Gałczyńska-Zych, która ujawniła ciekawą historię z tym związaną.

 

Nadanie imienia św. Jana Pawła II jest symbolicznym gestem uhonorowania jego obecności na Ziemi Siedleckiej. Wyjątkowy wymiar humanizmu i miłości Ojca Świętego widoczny był przez jego cały pontyfikat, szczególnie w stosunku do chorych i pokrzywdzonych.

 

W przyszłym roku minie 20 lat od wizyty apostolskiej Ojca Świętego w Siedlcach. Na to spotkanie licznie przybyli wierni z kraju i zagranicy. Jak wspomina ówczesna dyrektor szpitala, dr Dorota Gałczyńska-Zych, w tym czasie w placówce przebywała matka jednej z zakonnic pracujących przy Janie Pawle II. Do punktu pielęgniarskiego w szpitalu zadzwonił sam Papież, aby udzielić jej duchowego wsparcia. Przełączony na tryb głośnomówiący pobłogosławił też innych chorych przebywających na szpitalnym oddziale.

 

Wyremontowana kaplica

W holu szpitala, na parterze, odsłonięto tablicę pamiątkową z wizerunkiem Jana Pawła II. Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda wyświęcił też nowo wyremontowaną i zmodernizowaną kaplicę szpitalną. Wykład pt. „Jana Pawła II troska o chorych” wygłosił ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski.

 

Inwestycje

Szpital ustawicznie inwestuje w podnoszenie standardów leczenia i usprawnianie funkcjonowania placówki. Pod koniec lutego br. do użytku oddano zmodernizowane odziały położniczo-ginekologiczny i neonatologiczny. Zakupiono też nowoczesne wyposażenie. Dzięki wsparciu unijnemu poprawiła się dostępność pacjentów do nowoczesnych świadczeń diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacji kardiologicznej.

Jeszcze w tym roku szpital planuje zakończenie ważnej inwestycji – budowę nowoczesnego Siedleckiego Ośrodka Onkologii. Przedstawiciele samorządu województwa podkreślali, że priorytetem władz Mazowsza jest zapewnienie pacjentom fachowej i kompleksowej opieki medycznej na najwyższym poziomie.

 

O wizji i budowie ośrodka pisaliśmy w artykule „Ruszyła budowa ośrodka onkologii w Siedlcach”.

 

Liczba wyświetleń: 528

powrót