Aktualności

Mazowsze inspiruje do nauki o regionie

2019.03.06 14:05 , aktualizacja: 2019.03.07 11:05

Autor: oprac.na podst.mat. Biura Prasowego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • grafika obrazująca postacie dzieci z tornistrami, w tle napis Lekcje o Mazowszu Nauczyciele z Mazowsza mają...
  • sala konferencyjna, wypełniona uczestnikami spotkania w Płocku Eksperci, dyrektorzy szkół,...
  • Piątka dzieci w reginalnych strojach tańczy Pokaz tańca w wykonaniu...
  • wicemarszałek Wiesław Raboszuk z mikrofonem w ręku, aula PWSZ w Ciechanowie Podstawą ciekawych lekcji o...
  • siedzą eksperci i nauczyciele z siedleckich placówek edukacyjnych, w tle czerwony baner Eksperci, dyrektorzy szkół,...
  • członek zarządu Janina Ewa Orzełowska siedzi na sali konferencyjnej, obok niej kolejni uczestnicy spotkania Konferencję rozpoczęła...
  • salatypu kinowego, wszystkie miejsca zajęte przez uczestników spotkania podsumowującego konkurs Lekcje o Mazowszu Konferencją w Siedlcach...

Eksperci, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz przedstawiciele samorządów, na przestrzeni ostatnich 2 tygodni, rozmawiali w Ciechanowie, Ostrołęce, Siedlcach, Radomiu i Płocku, o tym, jak w ciekawy sposób przekazać dzieciom i młodzieży wiedzę o najważniejszych wydarzeniach historycznych. Promowano także publikację, w której nauczyciele znajdą opracowania i scenariusze, które pomogą im uczyć o regionie i jego historii.

 

Cykl spotkań podsumowujących II edycję konkursu „Lekcje o Mazowszu” rozpoczął się 22 lutego konferencją w Siedlcach, którą otworzyła czlonek zarządu Janina Ewa Orzełowska. Kolejne odbyły się Ciechanowie, Ostrołęce, Siedlcach, Radomiu i na zakończenie – w Płocku.

 

– Niezwykle ważne jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych i tożsamości regionalnej. Cieszę się, że tak dużo nauczycieli zdecydowało się podzielić z nami swoimi pomysłami. Dzięki naszej publikacji także inni pedagodzy będą mogli znaleźć inspirację na niebanalną lekcję o Mazowszu – mówił w Płocku marszałek Adam Struzik.

 

Warto znać swoją tożsamość, dlatego samorząd województwa mazowieckiego inspiruje do nauki o regionie. W podręczniku znalazły się aż 22 scenariusze zawierające opracowania i scenariusze lekcji, które mama nadzieję będą pomocne w edukacji dzieci i młodzieży– zaznaczył wicemarszałek Rafał Rajkowski, otwierając konferencję w Radomiu.

 

 

Jak dobrze znasz swój region?

O tym, jak ważne jest kształtowanie wśród młodych osób tożsamości regionalnej i postaw patriotycznych doskonale wiedzą władze Mazowsza. W 2018 r. we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Samorząd Województwa Mazowieckiego po raz kolejny zorganizował konkurs „Lekcje o Mazowszu”. Tym razem polegał on na stworzeniu scenariusza lekcji szkolnej, której tematem był „Rok dla Niepodległej”.

 

– Podstawą ciekawych lekcji o regionie jest dobry scenariusz. Właśnie takie opracowania nauczyciele znajdą w publikacji, która jest podsumowaniem naszego konkursu. Kształtowanie tożsamości regionalnej wśród dzieci i młodzieży to duże wyzwanie, jednak mazowieccy nauczyciele świetnie sobie z nim radzą – podkreślił w Ciechanowie wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Zainspiruj się

Nauczyciele z Mazowsza mają wiele ciekawych pomysłów na to, jak przeprowadzić lekcje o Mazowszu. W tym roku również można było liczyć na inwencję twórców – powstały kolejne ciekawe scenariusze, które mogą posłużyć jako baza do prowadzenia interesujących zajęć o naszym regionie.

 

– Jestem przekonana, że zwycięskie i wyróżnione scenariusze lekcji będą dla mazowieckich nauczycieli inspiracją do prowadzenia ciekawych zajęć o naszym regionie – zaznaczyła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Do II edycji konkursu wpłynęło aż 66 prac, z czego 9 z subregionu ciechanowskiego, 8 z subregionu siedleckiego, 10 z subregionu ostrołęckiego, 8 z subregionu radomskiego i 12 z subregionu płockiego. W swoich opracowaniach autorzy proponowali niekonwencjonalne podejście do tematu odzyskania przez Polskę niepodległości, takie jak np. teatr cieni, topografia miejsc pamięci czy wędrówka śladami Józefa Piłsudskiego. Finalnie wybrane zostały 22 scenariusze. Na ich podstawie powstała publikacja, która trafi do mazowieckich szkół.

 

– Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a to pokazuje, że dzieci chcą się uczyć o Mazowszu, ale także nauczyciele poszukują nowych inspiracji. W tej edycji tematem przewodnim była rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Takie inicjatywy pomagają nam kształcić postawy patriotyczne wśród młodzieży – podkreśliła zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Izabela Stelmańska.

 

Liczba wyświetleń: 876

powrót