Aktualności

Na Winiarach od pół wieku pomagają pacjentom z chorobami płuc

2019.04.12 12:15 , aktualizacja: 2019.04.12 14:34

Autor: oprac.na podst. zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

w rzędzie stoją przedsztawiciele samorządu Mazowsza - marszałek Adam Struzik i członek zarządu Elżbieta Lanc oraz dyrekcji szpitala na Winiarach w Płocku Oddziału Chorób Płuc w...
marszałke Adadm Struzik i członek zarządu Elzbita Lanc wręczają dyplomy uznania pracownikom oodziału chorób płuc w płockim szpitalu 12 pracowników szpitala...
sala szpitalna, obok siebie stoją 2 łóżka Jedna z 58 sal Oddziału...
fragment budynku Oddziału Chorób Płuc Oddział Chorób Płuc...

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku, noszący imię wybitnego polskiego lekarza, może poszczycić się bogatą historią oraz osiągnięciami w leczeniu pacjentów. Współcześnie to nowoczesna doskonale wyposażona placówka wyróżniająca się poziomem świadczonych usług zdrowotnych i licznymi dokonaniami. Działający z sukcesami od 50 lat Oddział Chorób Płuc jest tego najlepszym przykładem.

 

 – Z uznaniem obserwuję, jak dzięki skutecznemu zarządzaniu i zaangażowaniu pracowników placówka stale się rozwija, zapewniając wysoki standard oraz skuteczność w diagnostyce i terapii schorzeń układu oddechowego. Cieszę się, że mogę uhonorować Oddział Chorób Płuc Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi na rzecz województwa mazowieckiego, a także wręczyć dyplomy uznania osobom, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju jednostki – mówił marszałek Adam Struzik.

 

– Wielkim atutem oddziału jest doskonale przygotowana, profesjonalna kadra lekarska, otwarta na zdobywanie nowej wiedzy medycznej i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w swojej pracy. Wszystko to sprawia, że cieszy się on znakomitą opinią i wielką popularnością wśród pacjentów. W ten piękny jubileusz życzę całemu personelowi medycznemu Oddziału Chorób Płuc wytrwałości w codziennej i ciężkiej pracy z pacjentami oraz dziękuję za nieocenione działania na rzecz chorego człowieka – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Oddział Chorób Płuc

Swoją działalność rozpoczął w 1969 r. Oddział zlokalizowany jest w oddzielnym pawilonie oddalonym od budynku głównego. Rocznie hospitalizowanych jest ponad 2300 osób. Aktualnie dysponuje 58 łóżkami, w tym: 4 łóżka intensywnej opieki medycznej i 4 łóżka nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej. W oddziale zatrudnionych jest 10 lekarzy, 29 pielęgniarek, 2 sekretarki medyczne oraz 9 salowych.

W 2017 r. zakończył się gruntowny remont oddziału. Konieczne było przeprojektowanie pomieszczeń, by poprawić ich funkcjonalność. Rozdzielono poradnię od izby przyjęć, wykonano podjazd dla karetek pogotowia. Przebudowano ciągi komunikacyjne, w salach chorych zrobiono łazienki, utworzono izolatki oraz salę intensywnej opieki medycznej. Dzięki adaptacji dodatkowych pomieszczeń utworzono salę zabiegową do wykonywania brochofiberoskopii.

Rozdzielono poradnię od izby przyjęć, przy salach chorych są teraz łazienki, utworzono izolatki, salę intensywnej opieki medycznej oraz salę zabiegową do wykonywania brochofiberoskopii. Przybyło nowoczesnego sprzętu i aparatury diagnostycznej, w tym zakupiono bronchofiberoskop EBUS do wykonywania ultrasonografii wewnątrzskrzelowej (pozwala wybrać miejsce dokonania biopsji za pomocą sondy USG wbudowanej w fiberoskop).

 

Pacjenci z dostępem do specjalistycznego sprzętu

Zakupione zostało kompleksowe wyposażenie, sprzęt medyczny i aparatura diagnostyczna, m.in.: łóżka, kardiomonitory, tor wizyjny oraz videobronchofiberoskopy do wykonywania ultrasonografii wewnątrzskrzelowej wraz z zestawem myjni i specjalistyczną szafą do przechowywania sterylnego sprzętu endoskopowego. Badanie brochoskopowe jest jednym z podstawowych endoskopowych badań diagnostycznych wykonywanych w oddziale Pojawił się także aparat do USG z opcją doppler. Umożliwia to prowadzenie diagnostyki oraz wykonywanie nakłuć węzłów chłonnych z różnicowaniem naczyń krwionośnych.

Sala intensywnej opieki medycznej wyposażona została w specjalistyczny sprzęt do terapii pacjentów. Monitoring centralny, specjalistyczne łóżka oraz stały nadzór to zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla pacjentów w ciężkim stanie zdrowia, jak również poprawa warunków pracy personelu medycznego. Poprawiła się również infrastruktura zewnętrzna oddziału. Dobudowana została wiata dla karetek, ułożono chodniki i zmodernizowano oświetlenie zewnętrzne budynku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 6,7 mln zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej – ponad 5,1 mln zł, środki z budżetu Mazowsza – to ponad 790 tys. zł.

 

Modernizacja oddziału przyczyniła się do unowocześnienia infrastruktury ochrony zdrowia i podniesienia jakości usług świadczonych dla mieszkańców regionu przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, który dysponuje łącznie 791 łóżkami i udziela wielospecjalistycznych świadczeń mieszkańcom Mazowsza.

Liczba wyświetleń: 481

powrót