Aktualności

Fundusze europejskie na rehabilitację dzieci z Radomia

2019.06.28 15:50 , aktualizacja: 2019.06.28 16:05

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

przedstawiciele zarządu województwa i Radomia trzymają w ręku czek opiewający na kwotę 350 tys. zł Decyzją Zarządu Województwa...

Szybka diagnoza wad kręgosłupa u dzieci i zajęcia z gimnastyki korekcyjnej to główne elementy projektu, który już niebawem będzie realizowany w radomskich szkołach przez Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

 

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma 350 tys. zł z RPO WM 2014–2020. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz p.o. dyrektora Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Agnieszka Sulkowska.

 

Najważniejsza profilaktyka

Wśród najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży są skolioza, młodzieńcza kifoza piersiowa (choroba Scheuermanna) oraz zniekształcenia kończyn dolnych. Ich wczesne wykrycie nie tylko zapobiega zarówno dalszemu pogłębianiu, jak rozwojowi kolejnych nieprawidłowości. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają wczesna diagnoza, profilaktyka i właściwa rehabilitacja. Dlatego też realizowany przez radomski oddział Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy program, ma za zadanie zwiększyć wykrywalność schorzeń kręgosłupa u dzieci mieszkających na terenie miasta i gminy Radom.

 

Pod okiem specjalistów

Projekt będzie realizowany w latach 2019–2021 w formie dwóch turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci. Z pomocy lekarzy i fizjoterapeutów skorzysta w sumie 120 uczniów klas I–VI szkoły podstawowej. Wszystkie dzieci biorące udział w programie na początku przejdą badania kwalifikacyjne. Dalej będzie rehabilitacja pod okiem specjalistów. Każdy z uczestników przez 9 miesięcy będzie brał udział w odbywających się dwa razy w tygodniu grupowych zajęciach z gimnastyki korekcyjnej. Odpowiedni dobór ćwiczeń umożliwi poprawę lub zachowanie organizmu w dobrej kondycji fizycznej. Fizjoterapeuci wybiorą takie zestawy ćwiczeń, które będą mogły być realizowane zarówno na sali ćwiczeń jak i w domu. Oprócz tego będzie mógł skorzystać z indywidualnych porad fizjoterapeuty oraz badań kontrolnych i końcowych.

 

Dodatkowo dzieci będą objęte działaniami edukacyjno-informacyjnymi prowadzonymi w formie pogadanek i zabaw na temat zdrowego stylu życia i dbania o zdrowie, ze szczególnym uwzględnieniem chorób kręgosłupa. Ze szkoleń i spotkań dotyczących m.in. prawidłowej postawy ciała, wad układu kostno-szkieletowego oraz ich wpływu na zdrowie i życie dzieci będą mogli skorzystać również rodzice, nauczyciele, pielęgniarki i lekarze POZ. 

 

Liczba wyświetleń: 279

powrót