Aktualności

Seniorzy z Mazowsza szkolą się z bezpiecznej jazdy

2019.07.19 14:50 , aktualizacja: 2019.07.19 15:56

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • po torze jedzie samochód i wjeżdża w słup wody Kierowca musi być...
  • w sali wykładowej przy stolikach siedzą seniorzy, słuchają wykładu By bezpiecznie się poruszać...
  • widok na kierownicę i dłonie kierowcy, w tle za szybą tor jazdy z pachołkami Slalom między przeszkodami...
  • po mokrej nawierzchni jedzie w oddali auto sportowe Tor Modlin to świetne...
  • przy stoliku siedzi trzech mężczyzn, za nimi roll-upy z logotypami Program dla kierowców...

Blisko 30 seniorów z Radomia próbowało swoich sił za kierownicą na Torze Modlin. W ten sposób rozpoczął się pilotażowy projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego dla kierowców seniorów z Mazowsza. Weźmie w nim udział w sumie niemal 700 osób.

 

Slalom między przeszkodami, awaryjne hamowanie, ale też testy na koncentrację i zajęcia z psychologiem – m.in. w takich zajęciach wzięli udział kierowcy z Radomia. To efekt nowego projektu wprowadzonego przez samorząd województwa. Jego zamierzeniem jest zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych na drodze i zmniejszenie ich udziału w statystykach wypadków.

– Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaga ciągłych działań. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwu służy nie tylko odpowiednia infrastruktura i rozwiązania prawne, ale równie ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań na drodze i uświadamianie zagrożeń – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Teoria i praktyka

Sześciogodzinne zajęcia zakładają zarówno przekazanie wiedzy teoretycznej, jak i praktyczne ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy zapoznają się z zasadami oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego i dowiedzą się, jak wpływa spożycie alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy. W czasie zajęć praktycznych mogą przekonać się, jak przekłada się prędkość na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, ale też, jak działają systemy wspomagające kierowcę w samochodzie. Sprawdzą także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – bezpieczeństwo jazdy.

– Bezpieczeństwo osób starszych wymaga szczególnej uwagi. Potrzeba realnych działań, dzięki którym seniorzy będą czuć się bezpieczniej i pewniej w codziennym życiu. Reakcje kierowców z Radomia, którzy przeszli już szkolenie, są bardzo pozytywne. Ćwiczenia praktyczne to dla nich najlepszy sposób na szybkie zdobycie cennych umiejętności – powiedział wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc zauważa, że już co piąty mieszkaniec Mazowsza jest seniorem. Ich potrzeby są jednym z priorytetów samorządu województwa.

– Bezpieczeństwo osób starszych było głównym tematem ostatniego Sejmiku Senioralnego Mazowsza. Poprawa bezpieczeństwa seniorów w takich obszarach jak ruch drogowy nie byłaby możliwa bez zaangażowania samorządu. Warto pamiętać, że takie szkolenia przyczyniają się też do aktywizacji i rozwoju zainteresowań seniorów – zaznaczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Przydatne i potrzebne

Uczestnicy nie kryją zadowolenia i podkreślają, że chętnie ponownie wzięliby udział w szkoleniu. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w bezpiecznych warunkach jest dla nich bardzo przydatna. Ćwiczenia praktyczne nie tylko pozwalają doskonalić jazdę, ale również działają na wyobraźnię kierowców.

 

– Konkurencje były bardzo ciekawe, zwłaszcza te praktyczne. Slalom między przeszkodami, awaryjne hamowanie przy różnych prędkościach, manewrowanie przy rozpraszaniu telefonem. Można było przetestować swoją sprawność, także w ekstremalnych sytuacjach. Takie szkolenie powinni przejść wszyscy zdający na prawo jazdy – zapewniał Marian Kuliński, jeden z uczestników programu.

Szkolenia dla seniorów z kolejnych mazowieckich miejscowości są planowane od sierpnia do października. Program powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin.

 

Projekt szkoleń dla seniorów to już kolejny element działań wspierających bezpieczeństwo ruchu drogowego wprowadzonych w ostatnim czasie przez samorząd Mazowsza. Kampania społeczna „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” skierowana do uczniów podstawówek i przedszkolaków już przynosi efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa na drogach w tej grupie wiekowej. Grupą, w której nadal jest notowany ponadprzeciętny udział w wypadkach drogowych, są młodzi kierowcy. Dla nich także wkrótce zostanie przygotowana oferta jednodniowych szkoleń w ośrodku doskonalenia techniki jazdy.

 

Liczba wyświetleń: 423

powrót