Aktualności

„Stare drzewo – Nowe Życie”

2019.11.25 15:25 , aktualizacja: 2019.11.26 14:22

Autor: OK PomPA Pomiechówek, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • – Rzeźbienie stało się dla...
  • Jan Bienkowski, artysta...
  • Wernisaż w Ośrodku Kultury...
  • Wystawa prac Jana...

Wystawa prac Jana Bienkowskiego w wyjątkowy sposób łączy ze sobą naturę i sztukę. Można było się o tym przekonać na wernisażu, który zorganizowano w Ośrodku Kultury PomPA w Pomiechówku. Wydarzenie patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Drewno, któremu artysta nadał drugie życie, było porzucone i skazane na zapomnienie. Korzenie obalonych drzew zbyt pokręcone, żeby nadawały się nawet na opał, nadpróchniałe kawałki drzew, naznaczone piętnem wyroków natury, nie miały szans na opowiedzenie swojej historii. W czasach, kiedy artyści mogą użyć dowolnego materiału, by urzeczywistnić swoją wizję, Jan Bienkowski nie boi się zaufać naturze. Wierzy, że ona współtworzy na równi z nim i że pasja, którą wkłada w swoją sztukę, jest inspirowana duchem każdego indywidualnego drzewa. Ekologia i wrażliwość na naturę jest bardzo istotna dla artysty, który używa niemal wyłącznie surowca z powalonych drzew i karp znalezionych w lokalnym lesie.

 

Jan Bienkowski, urodzony w Anglii w 1948 r. jako syn jednego z dowódców sławnego dywizjonu 303 został wychowany w kulcie polskości, ale do Ojczyzny pierwszy raz przyjechał dopiero po transformacji. Po wielu latach pracy jako architekt w Anglii, postanowił wybudować wymarzony dom w Polsce, na Mazowszu gdzie w pięknej scenerii może w pełni oddać się swojej twórczości.

 

– Rzeźbienie stało się dla mnie pasją. Widzę to jako ekspresywną formę sztuki, kształtując drewno, aby oddać żywotność i ruch. Staram się uchwycić sedno przedmiotu i nadać moim rzeźbom ekspresyjne życie własne – podkreśla Jan Bienkowski. – Przypadek gra dużą rolę w komponowaniu form, w stworzenia kształtów i efektów, których bym nigdy sam świadomie nie wymyślił. Zainspirowany naturą kieruję się intuicją, by odpowiadać na to co mi drzewo, czas i przestrzeń wskazują. Tematyka jest często wydobyta z naturalnych form znajdujących się w samym drzewie – dodaje.

 

Na wystawie możemy obejrzeć prace figuratywne jak „Odłamek Starca” czyli głowa wynurzającego się z drewna mężczyzny, bardzo sugestywną „Intymność” oraz pełne ekspresji „Torso”. Związek z naturą podkreśla olbrzymia dbałość artysty o surowiec, z którym pracuje.

 

Kocham drzewa i surowiec drzewny. Uważam je za wspaniały materiał z ogromną różnorodnością koloru, tekstury, słoi i woni – zaznacza Jan Bienkowski.

 

Ekspozycję zatytułowaną „Stare Drzewo – Nowe Życie” można oglądać do 10 stycznia 2020 r. w Ośrodku Kultury PomPA w Pomiechówku. Wystawie towarzyszą warsztaty „Drewno i las”, podczas których sam mistrz wraz z artystką plastyk Dominiką Rutą będą wprowadzać w świat sztuki. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać własnoręcznie swoją rzeźbę.

 

Więcej informacji na www.pompa.pomiechowek.pl

Prace artysty www.janbienkowski.com

 

 

Liczba wyświetleń: 283

powrót