Aktualności

Rusza budowa Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

2019.11.26 14:15 , aktualizacja: 2019.11.26 14:46

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • marszałek Adam Struzik odpowiada na pytania dziennikarzy Atutem lokalizacji kliniki...
  • Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes zarządu Fundacji „Akogo?” na placu budowy kliniki Budziak dla dorosłych pacjentów po urazach neurologicznych Ewa Błaszczyk-Janczarska,...
  • Teresa Bogiel, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Sp. z o.o. na terenie budowy kliniki Teresa Bogiel, prezes...

Fundacja „Akogo?” rozpoczyna budowę Kliniki „Budzik” dla dorosłych. Obiekt powstanie tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza. Fundacja ma już pozwolenie na rozpoczęcie budowy. Otwarcie placówki planowane jest w pierwszej połowie 2022 r.

 

– To doskonała lokalizacja dla tego typu placówki. Atutem jest sąsiedztwo szpitala bródnowskiego, który jest kluczowym partnerem tego przedsięwzięcia. Jest tu wszystko, czego potrzeba, by stworzyć klinikę specjalizującą się w opiece nad osobami dorosłymi po ciężkich urazach mózgu. Pracują tu wybitni specjaliści, a placówka dysponuje nowoczesnym zapleczem diagnostycznym. Szpital jest też bazą szkoleniową dla studentów, rezydentów i doktorantów i już dziś słynie z dynamicznie rozwijającej się neurochirurgii, neurologii oraz rehabilitacji. Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie bardzo dobre efekty – podkreśla marszałek Adam Struzik.  

 

Pomoc dla pacjentów po urazach neurologicznych

Klinikę „Budzik” dla dorosłych wybuduje Fundacja „Akogo?”. Na działce użyczonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego powstanie trzypiętrowy budynek o powierzchni 3800 m². Klinika będzie wyposażona w 16 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Będzie to ważne miejsce na medycznej mapie stolicy. To właśnie w nim otrzymają pomoc dorośli pacjenci w stanie śpiączki – po urazach neurologicznych. Będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. Plany są bardzo ambitne. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Wszystko po to, by skutecznie „wybudzać” dorosłych pacjentów. Całkowity koszt inwestycji to ponad 39,2 mln zł.

 

–To ważny moment, bo w samym sercu Mazowsza powstaje jedyna w swoim rodzaju klinika lecząca dorosłych pacjentów w śpiączce. Cieszę się, że Mazowiecki Szpital Bródnowski ma w tym duży udział. Z punktu widzenia placówki zdrowotnej takie przedsięwzięcia są impulsem do dalszego rozwoju. Natomiast dla pacjentów oznaczają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Klinika „Budzik”  będzie zbudowana na wzór dziecięcego „Budzika”[1], który funkcjonuje przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Projekt stworzyli Jacek Bolechowski i Krzysztof Popiński z Autorskiej Pracowni Architektury CAD Sp. z o.o. Patronat honorowy nad realizację inwestycji objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

 

 

 

[1]

Klinika „Budzik” dla dzieci została uruchomiona w lipcu 2013 r. Była pierwszym w Polsce szpitalem dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Dysponuje 15 łóżkami, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci. Najmłodsi pacjenci są objęci pełnym programem leczniczo-rehabilitacyjnym, w tym m.in. farmakoterapią, leczeniem zachowawczym, rehabilitacją, a także leczeniem wspomagającym kinezyterapię, opieką psychologiczną. 65 pacjentów – tylu młodych pacjentów udało się wybudzić prowadzonej przez Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?” w warszawskiej Klinice „Budzik” dla dzieci. 

 

 

Liczba wyświetleń: 560

powrót