Aktualności

W Otwocku leczą i uczą

2020.09.18 08:35 , aktualizacja: 2020.09.18 14:07

Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • dziecko patrzy w mikroskop Zajęcia indywidualne...
  • świetlica szkolna, przy ścianie stoi biurko z czterema kszesłami, na ścianach wiszą prace dzieci Przestrzeń do zajęć...
  • przestronna sala szpitalna, w odległości od siebie stoją 3 łóżka Sale szpitalne na oddziale...
  • piętrowy budynek szpitalny, wokół teren zielony Oddział dla dzieci i...
  • holl szpitalny, na ścianach wiszą prace młoych pacjentów Obiekt jest przestronny,...

Od ponad dwóch lat działa w Otwocku jeden z najnowocześniejszych oddziałów pulmonologicznych dla dzieci na Mazowszu. Został wybudowany i wyposażony niemal w całości przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W szpitalu działa również Zespół Szkół Ogólnokształcących, gdzie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą w terapeutycznej atmosferze kontynuować obowiązek szkolny i brać udział w lekcjach dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego wychowanka.

 

Oddział chorób płuc i gruźlicy dla dzieci dysponujący 30 łóżkami, funkcjonuje na piętrze przestronnego i znakomicie wyposażonego budynku. Kadrę szpitala stanowi wykwalifikowany zespół specjalistów w dziedzinie pediatrii i pulmonologii. W placówce można przeprowadzić kompleksową diagnostykę dzieci w ramach NFZ – testy alergiczne, diagnostyka astmy (spirometria, mechanika oddychania), tomografia komputerowa, bronchoskopia, usg, rtg, immunochemia, bakteriologia, serologia, pasożyty, lekowrażliwość. Dodatkowym atutem jest położenie kompleksu szpitalnego w otoczeniu sosnowego lasu – daje to możliwość wyciszenia i kontaktu z przyrodą.

 

Pokoje przystosowane są do pobytu rodziców, których obecność w istotny sposób wpływa na samopoczucie najmłodszych pacjentów. W czasie pandemii dzieci i młodzież przebywają w komfortowych salach jednoosobowych z łazienkami. Pobyt rodzica/opiekuna w szpitalu zapewnia poczucie bezpieczeństwa i ma szczególne znaczenie w przypadku hospitalizacji najmłodszych i przewlekle chorych dzieci.

 

Edukują i wspierają

Przedszkole i szkoła szpitalna (podstawowa i ponadpodstawowa) zapewniają ciągłość nauki i wyrównanie braków spowodowanych długotrwałą chorobą. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna Zespołu Szkół Ogólnokształcących realizuje program szkoły macierzystej ucznia. Zajęcia indywidualne odbywają się z uczniami każdego dnia. Wychowankowie mogą skorzystać z biblioteki szkolnej, oferującej ciekawy wybór literatury polskiej i światowej.

 

Bezpieczeństwo epidemiologiczne – wstępne badanie na COVID-19

– Jako szkoła szpitalna chcemy zrobić wszystko, by uczniowie, którzy, z różnych powodów, muszą być hospitalizowani, nie tylko nie mieli braków edukacyjnych, ale też by mogli przyjemnie spędzać czas na zajęciach pozalekcyjnych. I oczywiście przed rozpoczęciem leczenia każdy młody pacjent, a także jego opiekun, jeśli ma pozostać z dzieckiem w szpitalu, jest badany na obecność COVID 19 – zaznacza dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku Małgorzata Dąbkowska. I dodaje, że wszystkie dotychczas przeprowadzone testy zarówno pacjentów, jak i personelu miały wyniki ujemne.

 

Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku

Oddział dla dzieci Pawilon C

tel. kontaktowe 22 3446384, 22 3446385

media społecznościowe: FB Szkoła przy Szpitaliku

Liczba wyświetleń: 271

powrót