Aktualności

180 tys. zł od Samorządu Mazowsza na zabytki w powiatach gostynińskim i żuromińskim

2020.10.02 11:10 , aktualizacja: 2020.10.06 12:15

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Dziewięć osób w maseczkach stoi w rzędzie pozując do pamiątkowego zdjęcia po zakończeniu uroczystości. Certyfikaty „Cenny Zabytek...
  • Certyfikat za szkłem oprawiony w ramkę. Certyfikat „Cenny Zabytek...
  • Certyfikat za szkłem oprawiony w ramkę. Certyfikat Certyfikat...
  • Certyfikat za szkłem oprawiony w ramkę. Certyfikat „Cenny Zabytek...

Samorząd Mazowsza na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków w tym roku przeznaczył blisko 7,5 mln zł. Wsparcie w wysokości 180 tys. zł otrzymają 3 zabytki z powiatów gostynińskiego i żuromińskiego. 

 

Dziś Tomasz Kominek, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku, wręczył beneficjentom certyfikaty „Cenny Zabytek Mazowsza”. Certyfikat przyznawany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Oznaczone nim zabytki to obiekty, które otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza oraz mają wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

 

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik – Mazowsze zachwyca nie tylko niesamowitą przyrodą, wielobarwnymi i różnorodnymi krajobrazami. W naszym regionie miłośnicy architektury, i to zarówno tej monumentalnej, jak i tej niemniej zachwycającej przydrożnej, znajdą wiele do odkrycia. To wyjątkowe obiekty na mapie naszego województwa, dlatego od lat przekazujemy wsparcie na remonty i prace konserwatorskie przy mazowieckich zabytkach. Ale nie tylko dofinansowujemy, bo również odznaczamy je certyfikatem, co jest potwierdzeniem szczególnej wartości historycznej, kulturalnej i architektonicznej.

 

Nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W sumie złożono 165 wniosków na łączną kwotę ponad 22 mln zł. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły parafie oraz samorządy. Ostatecznie samorząd Mazowsza wesprze 93 zabytki.

 

Wśród zabytków z powiatów gostynińskiego i żuromińskiego, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazły się 3 obiekty: kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Białotarsku, Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie i dwór w Kliczewie Małym. – Co roku kolejne zabytki otrzymują od nas dofinansowanie na remonty i konserwację. To bardzo ważne wsparcie. Te obiekty są elementem naszej regionalnej tożsamości dlatego należy o nie dbać – przekonuje Tomasz Kominek, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku.

 

Dzięki pomocy samorządu Mazowsza w powiatach gostynińskim i żuromińskim możliwe będzie osuszenie i odwodnienie budynku dydaktycznego LO w Gostyninie, odtworzenie drzwi wejściowych kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Białotarsku oraz wykonanie projektu zabezpieczenia dworu i otaczającego go parku w Kliczewie Małym przed dalszą degradacją wraz z robotami zabezpieczającymi i porządkowymi.

 

Lista zabytków z dofinansowaniem samorządu Mazowsza z powiatów gostynińskiego i żuromińskiego:

Lp. 

Nazwa zadania

Nazwa podmiotu

Powiat

Przyznana kwota dotacji

1.

Osuszenie i odwodnienie budynku dydaktycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie - II etap elewacja wschodnia i południowa

Powiat Gostyniński

Gostyniński

70 000,00

2.

Odtworzenie drzwi wejściowych kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Białotarsku 

Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Białotarsku

Gostyniński

60 000,00

3.

Wykonanie  projektu zabezpieczenia dworu i otaczającego go parku w Kliczewie Małym przed dalszą degradacją wraz z robotami zabezpieczającymi i porządkowymi

Gmina i Miasto Żuromin

żuromiński

50 000,00

 

Liczba wyświetleń: 404

powrót