Aktualności

Przenośne aparaty RTG trafiły do mazowieckich szpitali

2021.01.12 11:15 , aktualizacja: 2021.01.12 11:55

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

infografika, zdjęcie przenośnego aparatu RTG i napis 20 aparatów RTG la mazowieckich szpitali Nowe mobilne aparaty RTG za...

Nowe mobilne aparaty RTG za blisko 8 mln zł trafiły do 20 mazowieckich szpitali. To kolejny zakup w ramach realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projektu unijnego o wartości 360 mln zł.

 

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, placówki medyczne muszą być dobrze wyposażone, by szybko i skutecznie pomagać pacjentom.

Koronawirus nie odpuszcza, dlatego cały czas trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco monitorujemy sytuację w szpitalach. Zapotrzebowanie na nowoczesny i niezawodny sprzęt jest bardzo duże, stąd m.in. nasza decyzja o zakupie przenośnych aparatów rentgenowskich. Taka aparatura w dobie COVID-19 ogranicza przemieszczanie się pacjentów po szpitalu, tym samym minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania wirusa.

 

Nowoczesne i kompaktowe

Do mazowieckich placówek trafiło 20 aparatów RTG marki Samsung GM 85. Ich atutem jest nieduży – jak na tego typu sprzęt – rozmiar, który umożliwia personelowi medycznemu przetransportowanie go w niewielkiej windzie czy też bardzo wąskimi korytarzami do sali chorych. Są też bardzo wytrzymałe pod względem zużycia energii. Pełne ładowanie trwa tylko 4 godziny i wystarcza na cały dzień pracy urządzenia. Dodatkowo aparaty gwarantują doskonałą jakość obrazu i dostosowanie dawki promieniowania do wieku badanego pacjenta. Dlatego mogą być również stosowane w diagnostyce dzieci. Posiadają też funkcję Remote View, dzięki której medycy mają bieżący dostęp do obrazu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Ta opcja jest szczególnie przydatna na oddziałach SOR i w salach operacyjnych.

 

Radny województwa mazowieckiego i przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski zauważa, że realizowany przez samorząd Mazowsza projekt odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu mazowieckich placówek zdrowia.

To kolejny dowód na to, że wsparcie finansowe z budżetu województwa mazowieckiego oraz środki unijne najsilniej wspierają mazowieckie szpitale – bez względu na to, jaki podmiot tworzy i prowadzi taką placówkę. Dziś już tak naprawdę nie ma porównania między środkami, jakie na walkę z koronawirusem przeznaczył samorząd i UE, a tymi bardzo skromnymi przeznaczonymi przez rząd.

 

Szpitale, do których trafiły nowe aparaty RTG:

 1. Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego w Radomiu
 2. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach
 3. Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu Sp. z o.o.
 4. Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. – Szpital im. prof. M. Weissa w Konstancinie-Jeziornie
 5. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mławie
 6. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim
 7. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku
 8. Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Otwocku
 9. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Otwocku
 10. Szpital Powiatowy Gajda-Med Sp. z o.o. w Pułtusku
 11. Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. – Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie
 12. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach
 13. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łosicach
 14. Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie
 15. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu
 16. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespołu Zakładów im. Duńskiego Czerwonego Krzyża w Makowie Mazowieckim
 17. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
 18. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu
 19. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie
 20. Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. – Szpital Kolejowy im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

Liczba wyświetleń: 349

powrót