Aktualności

50 lat sierpeckiego skansenu

2021.02.19 13:50 , aktualizacja: 2021.02.24 14:34
Autor: Jarosław Asztemborski (MWM w Sierpcu), Wprowadzenie: Dorota Mądral
Grupa kolędników w przebraniach na tle zabudowań skansenu w Sierpcu. Zdjęcie w zimowej scenerii. Zapusty 2021 (Fot. D....
Kobieta w okularach siedzi przy stole, na którym stoi naczynie z pączkami, talerz z faworkami oraz filiżanka. Z okazji jubileuszu...

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, instytucja Samorządu Województwa Mazowieckiego, ma już 50 lat. W ramach obchodów zaplanowanych na cały rok, czeka nas wiele atrakcji oraz wydarzeń, m.in. konkursy plastyczne i fotograficzny, ogólnopolska konferencja naukowa, koncerty, imprezy plenerowe i specjalne materiały filmowe.

 

Konkursy

Twórcy (od 14 r.ż.) mogą wziąć udział w konkursie „Muzeoprzytulak. Zaprojektuj maskotkę dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”. Projekty nadsyłać można do 15 maja. Kolejną przygotowaną z okazji jubileuszu propozycją jest konkurs fotograficzny „Skansen w obiektywie”. Adresowany jest do pasjonatów fotografii w każdym wieku. Najlepsze prace zostaną opublikowane w kalendarzu wielkoformatowym sierpeckiego skansenu na 2023 r. Dzieci będą mogły zaprezentować swoje umiejętności plastyczne podczas konkursu „Skansen malowany słońcem”.

 

Wielkanocne tradycje

Muzeum przygotowało też cykl prelekcji jubileuszowych pt. „W czwartki o kulturze”. Wykłady odbywają się raz w miesiącu w czwartki. Ich ideą jest przybliżenie tajników działania muzeum w Sierpcu jako instytucji kultury, a także prezentacja zadań, z jakimi muzealnicy mierzą się w swojej pracy. Uczestnicy poznają nie tylko zwyczaje i obrzędy mieszkańców dawnej wsi mazowieckiej, ale także zajrzą do pracowni i za kulisy wystaw. O swojej pracy opowiedzą pracownicy poszczególnych działów. Uczestnicy dowiedzą się, jaką drogę pokonuje eksponat od magazynu do ekspozycji, jaką rolę w tworzeniu przestrzeni muzealnej pełni przyroda, jak wyglądała realizacja najważniejszych produkcji filmowych na terenie skansenu i odkryją smaki Mazowsza. Założeniem twórców jest prezentacja treści w sposób jak najbardziej przystępny. Najbliższa prelekcja już 18 marca. Jej tematem będą zaś tradycje związane z okresem wielkanocnym.

 

O karnawale na Mazowszu

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników w okresie pandemii spotkania odbywają się zdalnie. Prelekcje zamieszczane będą na muzealnym kanale na platformie YouTube. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że już niebawem możliwe będzie zaproszenie publiczności na salę konferencyjną. Pierwszy wykład pt. „Karnawał na Mazowszu” już za nami. Internauci poznali zwyczaje karnawałowe dawnej wsi i dworów. Zobaczyli wesołe pochody zapustników i kulig na dawnej wsi. Mogli też się dowiedzieć, jak ucztowali, bawili się i czym zajmowali przedstawiciele poszczególnych grup społecznych w tym wyjątkowym czasie, gdy przez chwilę świat był na opak. W pierwszych godzinach od publikacji materiał został obejrzany 200 razy. Nagranie dostępne jest do końca lutego.

 

Więcej informacji na temat obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz wydarzeń im towarzyszących znaleźć można na stronie placówki. Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich przygotowanych jubileuszowych wydarzeniach.

Liczba wyświetleń: 261

powrót