Aktualności

Kolejne ogródki działkowe inwestują w rozwój dzięki wsparciu samorządu Mazowsza

2021.06.01 15:00 , aktualizacja: 2021.06.02 14:10

Autor: Łukasz Gala, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wnętrze pustej sali z odnowionymi ścianami i nowymi oknami. Odnowione pomieszczenia...
  • Odnowiona ściana wewnątrz budynku. Po prawej stronie widać nowe, lekko uchylone drzwi do kolejnego pomieszczenia. Obok drzwi jest informacja skąd uzyskano fundusze na remont Dzięki funduszom pozyskanym...
  • Wnętrze wyremontowanej długiej sali, w której stoją biurka. Wyremontowane pomieszczenia...
  • Wnętrze jednego z pomieszczeń przed remontem. Widać zniszczone drewniane ściany oraz rozsypane na podłodze kawałki zdartej płyty. W rogu stoi stara, metalowa szafka. Budynek przed remontem był...
  • Widok na niewielki budynek, na dachu którego ułożone są płyty fotowoltaiczne Działkowcy z ROD Radiowo...

Działkowcy Rodzinnych Ogródków Działkowych Radiowo-Fosa I, którzy od października 2020 r. korzystają z fotowoltaiki widzą już pierwsze efekty inwestycji. Natomiast właściciele działek w ROD „Zelmont” mogą być dumni z przeprowadzanego remontu domu działkowca.

 

Oba przedsięwzięcia zrealizowano dzięki Mazowieckiemu Instrumentowi Aktywizacji Działkowców (MIAD), uruchomionemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Duże oszczędności dla działkowców

Dzięki dotacji m.in. z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców Mazowsze 2020 Rodzinny Ogród Działkowy Radiowo-Fosa, który znajduje się w pobliżu Fort IIA „Radiowo” na warszawskim Bemowie, mógł przeznaczyć 20 tys. zł na instalację fotowoltaiczną do zasilania istniejącej hydroforni. Panele słoneczne zamontowano na dachu domu działkowca. Instalację uruchomiono 15 października 2020 r. Od tego czasu wyprodukowała 1216kWh energii elektrycznej. Przez ten okres na potrzeby pompowania wody zużyto 223 kWh o wartości 130 zł, a na zasilenie ogródków i świetlicy tym okresie zużyto 397 kWh o wartości 230 zł. Ogród Działkowy Radiowo-Fosa I sprzedaje również wytworzoną energię elektrowni Innogy. Oddano tam 596 kWh, dzięki czemu dostawca zwraca 80 proc. energii o wartości 276 zł.

 

Instalacja fotowoltaiczna nie miała jeszcze okazji pokazać swoich wszystkich możliwości. Od momentu zamontowania jej było mało słonecznych miesięcy. Do tej pory wartość wyprodukowanej energii wynosi 636 zł. Dopiero w najbliższym czasie, czyli w okresie wiosenno-letnim, działkowcy odczują prawdziwe korzyści z inwestycji. W maju instalacja wyprodukowała 440 kWh. Na potrzeby ogrodu zużyto 290 kWh. Obniżyło to rachunek za prąd o 168 zł. Pozostałe 150 kWh eksportowano dostawcy za sumę 70 zł. Łącznie udało się zaoszczędzić 230 zł. Przewiduje się, że roczna wartość wyprodukowanej energii będzie wynosiła aż 1800 zł.

 

Remont domu działkowca w ROD „Zelmont”

Dwa lata temu rozpoczęto remont domu działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Zelmont”. Zarząd ROD chce go zmienić w miejsce, w którym będą odbywać się różnego rodzaju aktywności społeczne. Dom działkowca na początku był drewnianym barakiem, z czasem omurowanym, a później powiększonym. Planowana jest wymiana konstrukcji budynku oraz jego ocieplenie. Modernizacje przechodzą też wszystkie pomieszczenia, za fundusze z MIAD 2019 wyremontowano biuro zarządu ROD. Dzięki dofinansowaniu – 10 tys. zł – pozyskanym w 2020 r. z MIAD wyremontowano natomiast ściany zewnętrzne budynku.

 

 

Liczba wyświetleń: 192

powrót