Aktualności

Wsparcie dla mazowieckich działkowców

2021.06.24 12:20 , aktualizacja: 2021.06.24 12:40

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Grafika z podaną liczbą difibabsowanych pojektów - 89, logiem Mazowsza oraz zdjęciem starszej pani, która pokazuje małej dziewczynce kwiaty w ogrodzie Działkowcy za otrzymane...

Decyzją radnych województwa mazowieckiego 89 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma wsparcie z budżetu Mazowsza. Na ten cel przeznaczono ponad 800 tys. zł. Działkowcy będą m.in. remontować ogrodzenia, montować oświetlenie i kupować sprzęt do pielęgnacji zieleni.

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze 2021 to  program samorządu województwa, który zachęca do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, ochrony środowiska i przyrody, ale także efektywnego wykorzystywania i zagospodarowania terenów zielonych.

– To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych – podkreśla marszałek Adam Struzik. – W czasie pandemii szczególnie przekonaliśmy się o roli Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Miejsca te są chętnie odwiedzane przez mieszkańców Mazowsza. Środkami z budżetu Mazowsza chcemy pomóc w remontach i unowocześnianiu. Na ten cel przeznaczymy ponad 800 tys. złotych z budżetu województwa.

Działkowcy mogli liczyć nawet na 40 proc. dofinansowania do kosztów swojej inwestycji. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego projektu to 10 tys. zł. Wnioski do programu mogły składać jednostki samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego, maksymalnie po jednym wniosku na każdy ROD.

– Co roku ten program wsparcia cieszy się dużym zainteresowaniem – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – To właśnie działkowcy widzą potrzeby swoich zielonych enklaw. Przy pomocy samorządów chętnie sięgają po wsparcie na swoje pomysły. Te niewielkie środki pozwalają na realizację wielu inwestycji, m.in. remont chodnika czy instalację monitoringu.

W ubiegłym roku w ramach programu dofinansowanych zostało 78 projektów. Ponad 665 tys. zł przeznaczono m.in. na remont świetlic, instalację monitoringu, wymianę ogrodzeń oraz modernizację budynków administracji ogródków działkowych.

Liczba wyświetleń: 202

powrót