Aktualności

Mniejsza prędkość to większe bezpieczeństwo

2021.07.02 15:00 , aktualizacja: 2021.07.02 16:08
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
KObieta ptzemawia do mikrofonu Zdaniem przewodniczącej...
Grupa osób przy stole obrad Jako pierwsza, po przerwie...

Jako pierwsza, po przerwie spowodowanej COVID-19, w trybie stacjonarnym, obradowała sejmikowa Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu. Radni województwa zajęli się bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego na odcinku drogi wojewódzkiej nr 631 przebiegającej przez powiaty legionowski i wołomiński.

 

Aby ograniczyć nadmierną prędkość i zmniejszyć liczbę wypadków drogowych na tej trasie, komisja proponuje wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości.

 

Niebezpieczny odcinek

Zdaniem przewodniczącej komisji radnej Anny Brzezińskiej odcinek drogi wojewódzkiej nr 631  to jeden z najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg w powiatach legionowskim i wołomińskim.

 

– Kierowcy mają tam możliwość rozwinięcia nadmiernej prędkości oraz, korzystając z poboczy, wyprzedzają na tzw. „trzeciego”. Z drugiej strony bardzo często tworzą się tam korki i kierowcy próbują potem nadrobić stracony czas – podkreśla.

 

Dane Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK) pokazują, że w tym roku na tym odcinku drogi, nastąpił znaczący wzrost wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym.  W 2021 r. doszło już do 11 wypadków, w których śmierć poniosło 6 osób, a 14 doznało obrażeń ciała. Ponadto doszło do 109 kolizji drogowych. Analizy wykazały, że główną przyczyną tych zdarzeń była nadmierna prędkość. Dla porównania w latach 2018–2020 na tym samym odcinku drogi miało miejsce 797 zdarzeń drogowych, w tym 22 wypadki drogowe, w których śmierć poniosło 9 osób, a 19 doznało obrażeń ciała.

 

Stop nadmiernej prędkości

Członkowie komisij zapoznali się z sytuacją na drodze nr 631 i przeanalizowali możliwe sposoby poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Jak podkreśla przewodnicząca komisji Anna Brzezińska, trwa przygotowanie dokumentacji projektowej do modernizacji tego odcinka drogi wojewódzkiej.

 

– Będzie ona modernizowana i rozbudowywana, co znacznie poprawi bezpieczeństwo. Musimy jednak zareagować już teraz i poprawić bezpieczeństwo ograniczając nadmierną prędkość. Właśnie dlatego trwają rozmowy z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego,  aby wprowadzić na tym odcinku drogi odcinkowy pomiar prędkości.  Liczymy nato rozwiązanie, gdyż ono  poprawi bezpieczeństwo ruchu na drodze nr 631 i znacząco ograniczy liczbę zdarzeń, a przez to zmniejszy liczbę ofiar śmiertelnych i rannych – wyjaśnia przewodnicząca. 
 

Liczba wyświetleń: 300

powrót