Informacje prasowe

Informacja prasowa: Po kartę pływacką z marszałkiem!

2005.06.28 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W czasie wakacji trzy tysiące dzieci z Mazowsza będzie mogło, pod okiem wyspecjalizowanych ratowników, bezpłatnie uczyć się pływać. Nowy Program „Już pływam” jest finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy nad programem objął Marszałek Województwa Adam Struzik. Po programie „Bezpieczna droga do szkoły” jest to kolejne przedsięwzięcie, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów z mazowieckich szkół.

Rokrocznie na Mazowszu tonie ok. 50 dzieci, w ubiegłym roku utopiło się 45 dzieci. By poprawić stan bezpieczeństwa nad wodą Samorząd Województwa Mazowieckiego sfinansuje naukę pływania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza. Na ten cel z budżetu województwa przeznaczono 150 tys. zł. - Dzięki akcji „Już pływam” dzieci, które pozostaną w czasie wakacji w domach, będą mogły miło spędzić czas pod opieką wykwalifikowanej kadry i nauczyć się pływać. Przyczyni się to do podniesienia ich bezpieczeństwa w czasie letnich wyjazdów nad wodę. Będę szczęśliwy jeśli w ten sposób uda nam się uratować choć jedno życie dziecka – powiedział marszałek Adam Struzik.

Szacuje się, że w pierwszej edycji programu weźmie udział trzy tysiące uczniów z całego Mazowsza. Nauka pływania będzie kontynuowana przez cały rok szkolny, w halach sportowych z krytym basenem.

Do uczestnictwa w akcji zostało zaproszonych 16 samorządów lokalnych, które bezpłatnie udostępnią pływalnie. Są to: Ciechanów, Płock, Sochaczew, Radom, Siedlce, Piaseczno, Góra Kalwaria, Sokołów Podlaski, Garwolin, Legionowo, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Józefów, Płońsk, Jabłonna, Serock. Każdą lekcję poprowadzi dwóch instruktorów, co zagwarantuje dzieciom optymalne warunki do nauki. W programie zajęć znajdą się m.in. podstawowe elementy pływania stylem dowolnym i grzbietowym, pływanie pod wodą oraz skoki do wody ze słupków. Dzieci nauczą się także, jak zachowywać się nad wodą, aby uniknąć zagrożenia, rozpoznawać znaki i flagi sygnalizacyjne oraz poznają podstawowe przepisy pływackich zawodów sportowych. Zaplanowano także spotkania z policjantami i ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach, wiązanych z ratownictwem oraz o tym jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. W programie zajęć znajdą się także gry i zabawy oswajające z wodą.

Trzydziestogodzinny kurs nauki pływania zakończy się egzaminem na kartę pływacką. Na zakończenie akcji uczestnicy dostaną odznakę „Już pływam”.

Uczestnicy programu otrzymają bogato ilustrowaną broszurę „Na plaży i na basenie”, która zawiera wszystkie niezbędne informacje, potrzebne do otrzymania karty pływackiej. Wydawnictwo o nakładzie ok. 20 tys. egzemplarzy, finansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, trafi do uczniów na całym Mazowszu.

Liczba wyświetleń: 480

powrót